more_horiz
Wiadomości

Apelacja odrzucona. Nawalny ma spędzić w kolonii karnej ponad 2,5 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 10:45
Moskiewski sąd odrzucił apelację Aleksieja Nawalnego w sprawie odwieszenia starego wyroku. Jednocześnie sąd postanowił zaliczyć politykowi na poczet odbytej już kary jeszcze dodatkowe kilkadziesiąt dni. Tym samym opozycjonista jeśli trafi do łagru, to na nieco ponad 2 lata i 6 miesięcy.
Aleksiej Nawalny na sali rozpraw moskiewskiego sądu
Aleksiej Nawalny na sali rozpraw moskiewskiego sąduFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

mid-epa09015572 (1).jpg
Rosja: Nawalny został zaklasyfikowany jako więzień skłonny do ucieczki

Aleksiej Nawalny z uśmiechem skomentował tę decyzję słowami:"półtora miesiąca zdjęli, to już coś”. Na sali rozpraw obecni byli dyplomaci dziewięciu państw, w tym Polski. 

Posłuchaj
00:51 sad nawalny spec jastrzebski .mp3 Moskiewski sąd odrzucił apelację Aleksieja Nawalnego w sprawie odwieszenia starego wyroku, dokonując drobnej korekty - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

 - Nawalny może zostać wysłany do kolonii karnej jeszcze dzisiaj, jak i (dopiero) po decyzji w sprawie o zniesławienie (weterana). Nie wiemy dokładnie, kiedy to nastąpi - powiedział adwokat polityka Wadim Kobziew, którego cytuje agencja TASS.

Czytaj także: 

Prokurator Jekaterina Frałowa podniosła w sądzie, że Aleksiej Nawalny naruszył warunki próby w okresie zawieszenia wyroku pozbawienia wolności, dlatego powinien trafić do łagru. W ocenie oskarżyciela, federalna służba więziennictwa nie znała jego miejsca pobytu.

Aleksiej Nawalny oświadczył, że nie ukrywał się i informował odpowiednie służby o miejscu swojego pobytu. Opozycjonista zwrócił również uwagę, że ani prokuratura, ani sąd niższej instancji nie wzięły pod uwagę, iż próbowano go zamordować. W ostatnim słowie Aleksiej Nawalny podkreślił, że Rosja powinna być nie tylko wolnym państwem, ale również szczęśliwym. - Chcę, żeby ludzie dostawali godne wynagrodzenie, z godnością szli na emeryturę. Rosja powinna być nie tylko wolna, ale i szczęśliwa. Rosja będzie szczęśliwa! - oświadczył lider rosyjskiej opozycji.

O godz. 14 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego) w sobotę odbyć się ma kolejna rozprawa w procesie, w którym Nawalny jest oskarżony o zniesławienie kombatanta. W sprawie o zniesławienie weterana, prokurator zażądał dla opozycjonisty grzywny 950 tysięcy rubli i odwieszenia starego wyroku w pełnym wymiarze 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Apele o uwolnienie opozycjonisty

Rosyjskie media niezależne przypominają, że Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż rosyjski opozycjonista jest w sytuacji zagrażającej jego zdrowiu i życiu, dlatego zażądał, aby Rosja na czas procesów wypuściła polityka z aresztu. Aleksiej Nawalny jest aresztowany od 17 stycznia. Jego uwolnienia domaga się Europejski Trybunał Praw Człowieka, międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka i politycy z krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych.

mbl

Zobacz także

Zobacz także