Jest kolejna umowa na dostawy szczepionek Moderny. 300 mln dawek do podziału w UE

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Moderna na dostawy dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszy kontrakt z koncernem przewidywał dostawy 160 milionów dawek. 

2021-03-02, 00:11

Jest kolejna umowa na dostawy szczepionek Moderny. 300 mln dawek do podziału w UE
Najnowsza umowa KE z Moderną zakłada dostawę 300 mln szczepionek. Foto: Reuters/ FORUM

Powiązany Artykuł

leyen 1200 shutterstock.jpg
Szefowa KE mówi, że "zielona przepustka" ma ułatwić życie Europejczykom. Belgijska wicepremier protestuje

Z informacji Komisji wynika, że 150 milionów dodatkowych dawek Moderny ma być dostarczonych do Unii Europejskiej w tym roku, a druga połowa w przyszłym.

Posłuchaj

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Moderna na dostawy dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciw koronawirusowi - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

- To kolejny krok na drodze do osiągnięcia celu jakim jest zapewnienie Europejczykom szybkiego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepień w ciągu roku - skomentowała komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides.

Zgoda na przekazywanie innym krajom

W sumie Komisja zakontraktowała 2,6 miliarda dawek. - Dysponując takim zestawem będziemy w stanie dostarczyć szczepionki nie tylko naszym obywatelom, ale także naszym sąsiadom i partnerom - dodała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Czytaj także: 

Nowa umowa z firmą Moderna przewiduje również możliwość przekazywania szczepionek w formie darów krajom o niższych dochodach lub przekierowania ich poza Unię, do innych europejskich krajów. Polska jest w grupie krajów, które zabiegały, by część szczepionek zamówionych przez Unię, została dostarczona do krajów Partnerstwa Wschodniego.

REKLAMA

Obecnie na unijny rynek szczepionki dostarczają oprócz Moderny także BioNTech i Pfizer oraz AstraZeneca.


Typy szczepionek zatwierdzone w UE. W USA nie szczepi się preparatem AstraZeneki (PAP) Typy szczepionek zatwierdzone w UE. W USA nie szczepi się preparatem AstraZeneki (PAP)

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej