Sputnik V trafi na unijny rynek? Media: zakulisowe negocjacje dot. rosyjskiej szczepionki

Według agencji Reutera, Unia Europejska nie wyklucza dopuszczenia rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi na swój rynek. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, zatwierdzenie preparatu Sputnik V mogłoby nastąpić w maju.

2021-03-15, 11:43

Sputnik V trafi na unijny rynek? Media: zakulisowe negocjacje dot. rosyjskiej szczepionki
Szczepionka Sputnik V. Foto: A.METELKIN / Shutterstock.com

Agencja Reutera wskazuje, że choć UE publicznie odrzuciła rosyjską globalną kampanię szczepionkową przeciwko koronawirusowi, traktując ją jako chwyt propagandowy Kremla, to jednak za kulisami kontaktuje się z Moskwą w sprawie Sputnika V.

Urzędnik unijny, który negocjuje z producentami szczepionek w imieniu Wspólnoty, powiedział agencji Reutera, że rządy państw UE rozważają rozpoczęcie rozmów z twórcami Sputnika V i że rozpoczęcie tego procesu wymagałoby wniosków czterech krajów Unii.

Powiązany Artykuł

shutterstock  komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Niesprawiedliwy podział szczepionek? KE odpowiada na zarzuty

Niektóre kraje UE już szczepią Sputnikiem V

Węgry i Słowacja kupiły już rosyjski preparat, Czechy są nim zainteresowane, a Włochy rozważają użycie największego w kraju bioreaktora produkującego szczepionki w fabryce ReiThera pod Rzymem, aby produkować Sputnik V.

Reuters wskazuje, że dzieje się to w momencie, gdy Włochy zwiększają obostrzenia przeciwepidemiczne, szpitale w regionie paryskim są bliskie przeciążenia, a Niemcy ostrzegają przed trzecią falą COVID-19.

REKLAMA

UE podpisała dotychczas umowy z sześcioma zachodnimi producentami szczepionek i rozpoczęła rozmowy z dwoma kolejnymi. Jak dotąd zatwierdziła cztery szczepionki. Pomimo tego szczepienia w UE idą wolno z powodu braku preparatów, za co krytykowana jest Bruksela.

Czytaj więcej:

"Będziemy produkować wszystkie autoryzowane szczepionki"

Inny urzędnik UE powiedział agencji Reutera, że fabryka ReiThera została wymieniona przez włoskich urzędników jako możliwe miejsce produkcji szczepionek na COVID-19 wynalezionych przez firmy inne niż włoski koncern biotechnologiczny. Firma ReiThera, która jest w 30 proc. własnością państwa i opracowuje własną szczepionkę na COVID-19, odmówiła komentarza.

Również rzecznik włoskiego ministerstwa przemysłu odmówiła komentarza na temat rozmów dotyczących możliwego wykorzystania ReiThera do produkcji Sputnika V. - Będziemy produkować wszystkie autoryzowane szczepionki tam, gdzie to możliwe - powiedziała.

REKLAMA

Wątpliwości UE

Rzecznik Komisji Europejskiej, która koordynuje rozmowy z producentami szczepionek, powiedział, że UE nie jest zobowiązana do rozpoczynania rozmów z twórcami Sputnika V, nawet jeśli Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę.

Nie jest jasne, czy państwa, które zamówiły Sputnika V w umowach bilateralnych, będą zainteresowane wspólnymi zamówieniami unijnymi. Rzecznicy rządów Czech, Węgier i Słowacji nie odpowiedzieli na prośby mediów o komentarz.

UE od miesięcy wyrażała wątpliwości co do Sputnika V, powołując się na brak danych i nazywając szczepionkę narzędziem propagandowym w polityce zagranicznej Kremla. 17 lutego szefowa KE Ursula von der Leyen zakwestionowała powody, dla których Rosja eksportuje miliony dawek pomimo powolnego wprowadzania ich w kraju, gdzie zaszczepiono mniej osób niż w UE - przypomina agencja Reutera.

Szef RE: nie powinniśmy dać się zwieść Chinom i Rosji

Jeszcze w zeszłym tygodniu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ponownie podał w wątpliwość motywy promowania przez Moskwę Sputnika V.

REKLAMA

- Nie powinniśmy dać się zwieść Chinom i Rosji, obu reżimom o mniej pożądanych wartościach niż nasz, ponieważ organizują one bardzo ograniczone, ale szeroko nagłośnione operacje dostarczania szczepionek innym - powiedział Michel. - Europa nie będzie używać szczepionek do celów propagandowych - dodał.

Moskwa i Pekin nie zareagowały na słowa Michela, choć Rosja już wcześniej oskarżała UE o upolitycznienie kwestii szczepionek przeciwko COVID-19.

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej