more_horiz
Wiadomości

Jak Brytyjczycy zapamiętają księcia Filipa? "Dla większości był od zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:07
- Nie da się ukryć, że większość mieszkańców królestwa nie pamięta świata bez księcia Filipa. Był zawsze. U boku królowej przez ponad 70 lat. Taka była jego rola - powiedział o zmarłym członku rodziny królewskiej Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii.
Książę Filip
Książę FilipFoto: Shutterstock/Bart Lenoir

"Jego Książęca Mość, książę Edynburga odszedł dziś rano w spokoju w zamku Windsor. Łączymy się w bólu i żałobie z każdym na całym świecie" - czytamy we wpisie na facebookowym profilu rodziny królewskiej. Książe niedawno wrócił ze szpitala. Miał 99 lat.

1200 (1).jpg
Polska ambasada w Wielkiej Brytanii wspomina księcia Filipa

"Był od zawsze"

Adam Dąbrowski zaznaczył, że wielu Brytyjczyków nie zna rodziny królewskiej bez księcia Filipa. - Nie da się ukryć, że większość mieszkańców królestwa nie pamięta świata bez księcia Filipa. Był zawsze. U boku królowej przez ponad 70 lat. Taka była jego rola. Teoretycznie zawsze w cieniu, ale oczy Brytyjczyków podczas każdej ceremonii wędrowały także ku niemu – powiedział.

Korespondent Polskiego Radia podkreślił, że mimo swojej roli, książę Filip był bardzo aktywnym człowiekiem. - Przez cały czas odbył ponad 1000 wizyt zagranicznych, wygłosił 5,5 tys. przemówień. Był bardzo aktywny. Biorąc pod uwagę ceremonialność jego roli, można zaryzykować tezę, że Brytyjczycy wybaczyliby mu mniejszą aktywność – powiedział.

- Książę zawsze miał mnóstwo energii, którą musiał skanalizować. Na początku miewał z tym problemy. Nie podobało mu się, że nie może wyrażać własnego zdania, a często jego wyrazista i kolorowa opinia dotyczyła wielu tematów. Nie podobało mu się, że bywa sprowadzany do roli paprotki – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
07:14 PR24_mp3 2021_04_09-14-49-38.mp3 Adam Dąbrowski o księciu Filipie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii)

Data emisji: 09.04.2021

Godzina: 14:50

dz

Zobacz także

Zobacz także