more_horiz
Wiadomości

Syria odrzuca kolejny raport OPCW ws. użycia broni chemicznej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 15:38
Śledztwo Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziło, że 4 lutego 2018 roku w Syrii użyto broni chemicznej. Chodzi o atak z udziałem chloru w mieście Sarakib.
Niemowlę po ataku chemicznym w syryjskim szpitalu w mieście Sarakib
Niemowlę po ataku chemicznym w syryjskim szpitalu w mieście SarakibFoto: PAP/AA

Z komunikatu OPCW wynika, że są "uzasadnione podstawy" by stwierdzić, że właśnie w lutym 2018 roku śmigłowiec wojskowy syryjskich sił powietrzny zrzucił co najmniej jedną butlę broni chemicznej na Sarakib. "Butla pękając uwolniła chlor, który objął dużą część terenu, oddziałując na życie osób" - czytamy w raporcie.

wojna syria zbombardowane miasto Serekaniye- Syria - 2013r  shutter 1200 fpolat69.jpg
"Doszło do niezliczonych naruszeń praw człowieka". Apel o ściganie sprawców zbrodni wojennych w Syrii

Inspektorzy OPCW rozmawiali ze świadkami zdarzenia i przeanalizowali próbki na miejscu. Sprawdzali też objawy ofiar i badali zdjęcia satelitarne. To drugi raport organizacji w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii. Wcześniej OPCW raportowała, że doszło do tego w marcu 2017 roku w wiosce Latamina.

 OPCW wprowadzi sankcje wobec Syrii?

W tym roku państwa członkowskie OPCW zdecydują, czy w związku z ustaleniami raportu wprowadzą sankcje wobec Syrii. Władze Syrii konsekwentnie zaprzeczają używaniu broni chemicznej. Tłumaczą, że w 2013 roku były zmuszone pozbyć się jej zasobów na mocy porozumienia po ataku gazowym w Gucie na przedmieściach Damaszku, w którym zginęło 1400 osób.

nt

Zobacz także

Zobacz także