more_horiz
Wiadomości

Wicemarszałek Sejmu odwiedzi Donbas. "Wyraz solidarności z Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 08:03
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska przyjedzie w poniedziałek 19 kwietnia na Ukrainę. Jak informuje Kancelaria Sejmu, będą jej towarzyszyli parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego. W programie pobytu jest wyjazd do Donbasu.
Prorosyjscy żołnierze na terenie ukraińskiego Donbasu
Prorosyjscy żołnierze na terenie ukraińskiego DonbasuFoto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Wicemarszałek będzie przebywać z wizytą na Ukrainie od poniedziałku do soboty. W wyjeździe na wschód Ukrainy wicemarszałek Małgorzacie Gosiewskiej towarzyszyć będą pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk oraz wiceprzewodniczący litewskiego Seimasu, Paulis Saudargas. Jak informuje strona internetowa Sejmu, wizyta potrwa do 24 kwietnia i jest związana z zaostrzeniem sytuacji w regionie.

Posłuchaj
00:43 11027291_1.mp3 Małgorzacie Gosiewskiej będą towarzyszyli parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)

 

Służby prasowe ukraińskiej Rady Najwyższej napisały, że dzięki tej wizycie europejscy politycy będą mogli na własne oczy zobaczyć i ocenić wydarzenia wokół Donbasu. Podczas pobytu omawiana ma być możliwość
uregulowania konfliktu zbrojnego między Ukrainą i Rosją.

Wizyta w Donbasie

kijów free ukraina free 1200.jpg
Ukraina wydala rosyjskiego dyplomatę z Kijowa. To odpowiedź na działania Rosji

Centrum Informacyjne Sejmu zaznaczyło, że wizyta związana jest z "dynamicznie zmieniającą się sytuacją w regionie".

Gosiewska powiedziała, że podczas wizyty na Ukrainie uda się do Donbasu, w rejon strefy konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.

- Po pierwsze, żeby wyrazić solidarność z Ukrainą, po drugie, żeby przeciwstawić się rosyjskiej agresji, żeby Ukraina wiedziała, że nie jest sama, a (prezydent Rosji) Władimir Putin, by miał świadomość, że kolejne działania wymierzone w Ukrainę spotkają się ze zdecydowanym protestem - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Czytaj także:

Miejsca pamięci

rau ukraina free tt 1200 .jpg
Kijów: szefowie MSZ Polski i Ukrainy uczcili ofiary rosyjskiej agresji

Dodała, że odwiedzi też miejsca, gdzie pochowani są Polacy zamordowani przez NKWD w 1940 roku na Ukrainie, m.in. Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. To czwarta nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje.

Gosiewska pytana - w nawiązaniu do wyjazdu na Ukrainę w formacie Trójkąta Lubelskiego - czy wizyta będzie zwieńczona wspólnym stanowiskiem lub dokumentem, odarła, że na pewno będzie wspólne oświadczenie parlamentarzystów z Polski, Litwy i Ukrainy.

- To jest pierwszy taki wyjazd w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego, w koncepcji parlamentarnej, strona ukraińska już na sam pomysł zareagowała z dużym entuzjazmem, mówiąc wprost, że ma nadzieję, że taka aktywność powstrzyma dalszą eskalację (konfliktu) - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu. Przekazała, że wyjazd na Ukrainę razem z przedstawicielami parlamentów Litwy i Ukrainy był jej inicjatywą.

Napięcie na linii Kijów-Moskwa

Napięcie między Ukrainą a Rosją rośnie od czasu, gdy Moskwa zarządziła pod koniec marca koncentrację wojsk w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy. W czwartek rosyjskie i ukraińskie okręty były zaangażowane w starcie w pobliżu wybrzeża Krymu.

Jak podał kilka dni temu ukraiński wywiad wojskowy, według stanu z początku marca przy granicy ukraińskiej rozlokowane były siły zbrojne Rosji w składzie dwóch armii sił powietrznych, obrony powietrznej oraz Floty Czarnomorskiej, a w stanie gotowości było 28 batalionowych grup taktycznych na orłowsko-woroneskim, dońskim i krymskim kierunku operacyjnym. Łącznie rozlokowanych było 89 tys. żołnierzy. Wywiad twierdzi, że orientacyjnie zakończenie rozlokowywania rosyjskich sił i sprzętu w pobliżu granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Krymie oczekiwane jest 20 kwietnia, a liczebność składu osobowego do tej daty powinna się zwiększyć do 110 tys. osób.

Relacje w zagranicznych mediach

wołodymyr zełenski 1200 free
Prezydent Ukrainy: do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia, jesteśmy gotowi

Z kolei jak podał portal Gazeta.ru, dwa rosyjskie okręty desantowe, które w sobotę przepłynęły przez Bosfor, wpłynęły w niedzielę na Morze Czarne; oczekiwane są dwa następne. Na Morzu Czarnym jest już 15 mniejszych jednostek, które przybyły z Morza Kaspijskiego.

Jak pisze "The Sunday Times", od początku kwietnia samoloty zwiadowcze RAF RC-135 Rivet Joint wykonały osiem misji nad Ukrainą w celu monitorowania rosyjskiej komunikacji wojskowej. W nadchodzącym tygodniu cztery odrzutowce RAF Typhoon polecą z bazy RAF Lossiemouth do Rumunii, by wziąć udział w NATO-wskich patrolach powietrznych nad Morzem Czarnym, a latem setki brytyjskich żołnierzy udadzą się na Ukrainę na wspólne ćwiczenia z siłami straży granicznej tego kraju.

Czytaj także:

"The Sunday Times" podał też, że w obliczu rosnącego napięcia między Ukrainą a Rosją brytyjskie okręty wojenne zostaną skierowane w maju na Morze Czarne.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej między tymi państwami oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem