more_horiz
Wiadomości

Udany eksperyment NASA. Z atmosfery Marsa uzyskano czysty tlen

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 07:17
Podczas pierwszego uruchomienia jeden z instrumentów naukowych, znajdujących się na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance, uzyskał z rozrzedzonej atmosfery Marsa niewielką ilość czystego, nadającego się do oddychania tlenu - poinformowała w środę agencja kosmiczna NASA.
Powierzchnia Marsa
Powierzchnia MarsaFoto: Sasa Kadrijevic/Shutterstock

Niewielki instrument nazwany MOXIE (skrót od Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) uzyskał 5 gramów tlenu, wystarczające na ok. 10 minut oddychania, z atmosfery Marsa składającej się w 95 proc. z dwutlenku węgla.

1200 cydonia.jpg
"Nasze umysły widzą to, co chcą zobaczyć". Złudzenie "Marsjańskiej Twarzy"


Pozostałe 5 proc. marsjańskiej atmosfery, której gęstość jest równa zaledwie 1 proc. gęstości atmosfery ziemskiej, składa się głównie z azotu i argonu. Wolny tlen występuje na Marsie w ilościach śladowych.

Próbkę atmosfery MOXIE podgrzał do bardzo wysokiej temperatury, aby oddzielić atomy tlenu od atomów węgla. Eksperyment był pierwszą udaną próbą wykorzystania zasobów innej planety do bezpośredniego użycia przez człowieka.

Naukowcy NASA podkreślają, że trudno przecenić wagę tego faktu. "To pierwsza technologia, która umożliwi przyszłym astronautom życie na powierzchni innej planety, korzystając z jej zasobów" - powiedziała Trudy Kortes, dyrektor ds. technologii NASA.

Czytaj także:

Tlen w dużych ilościach ma kluczowe znaczenie dla ewentualnej, przyszłej eksploracji Marsa przez ludzi. Jest on potrzebny nie tylko do oddychania, ale także jako niezbędny składnik paliwa rakietowego umożliwiającego powrót na Ziemię.

shutterstock_1454730908 ziemia księżyc kosmos 1200.jpg
"Księżyc ósmym kontynentem Ziemi". Rusza nowa era kosmicznych podróżyWedług obliczeń NASA wyniesienie czterech astronautów z powierzchni Czerwonej Planety w przestrzeń kosmiczną wymagałoby 7 ton paliwa rakietowego i aż 25 ton tlenu. Natomiast do oddychania na Marsie przez rok astronautom wystarczyłaby tylko 1 tona tlenu.

Przetransportowanie tak dużych ilości tego pierwiastka z Ziemi jest obecnie niewykonalne. Trzeba uzyskać go na miejscu. MOXIE, który może wytwarzać do 10 gramów tlenu na godzinę, udowodnił, że jest to teoretycznie możliwe.

dn

Zobacz także

Zobacz także