COVID-19 w Brazylii. Komisja senacka bada działania rządu prezydenta Bolsonaro
Brazylijski Senat rozpoczął we wtorek badanie prawidłowości decyzji i działań rządu prezydenta Jaira Bolsonaro w walce z pandemią COVID-19. Zabiła ona od marca ub. roku ponad 400 000 osób na 14,3 mln Brazylijczyków, którzy zachorowali wskutek zakażenia koronawirusem.
2021-04-28, 05:00
Mimo protestu zwolenników prezydenta i wbrew stanowisku przewodniczącego Senatu Rodrigo Pacheco z centroprawicowej partii Demokraci oraz syna prezydenta, senatora Flavio Bolsonaro, przewodniczącym komisji do zbadania działań prezydenta został wybrany już przed kilkoma tygodniami senator Omar Azizz opozycyjnej centrowej Partii Socjaldemokratycznej.
W skład komisji wchodzi jedenastu senatorów, ale tylko czterech reprezentuje obóz prezydencki. Do ostatniej chwili, jak informowały media Ameryki Łacińskiej, m.in. wielki chilijski dziennik o centrowej orientacji "La Tercera", sojusznicy prezydenta Bolsonaro w Senacie zabiegali o zmiany w składzie komisji i odroczenie jej prac.
Powiązany Artykuł
![Indie1200?PAP](http://static.prsa.pl/images/b695514e-cb93-4ab2-a313-56949d34a373.jpg)
Sytuacja epidemiczna w Indiach. "Liczba zgonów jest dużo wyższa, niż pokazują statystyki"
Badanie prawdopodobnych zaniedbań Planalto
Komisja rozpoczyna badanie prawdopodobnych zaniedbań Pałacu Planalto (siedziba prezydenta i szefa brazylijskiego rządu w stolicy Brasilii), popełnionych od początku pandemii w marcu 2020 roku w sytuacji, gdy z każdym dniem narasta w kraju napięcie polityczne, spowodowane następstwami pandemii.
- "Można mieć nadzieję, że się wreszcie obudzi". Karpiński o turystyce w czasach pandemii
- Covidowa genetyka w rok po wybuchu pandemii
Zaostrza się ono z każdym dniem wobec narastania konfliktu między prezydentem a gubernatorami brazylijskich stanów. Podczas gdy Bolsonaro stawia na pierwszym miejscu ratowanie gospodarki i na ogół nie stosuje się podczas publicznych wystąpień do sądowego nakazu noszenia maseczki na twarzy, gubernatorzy brazylijskich stanów, korzystając ze znacznej autonomii, jakie daje im Konstytucja, dość konsekwentnie starają się stosować różne formy lockdownów i innych środków, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
W ostatnich dniach napięcie polityczne w Brazylii nieustanie wzrasta. Prezydent oficjalnie zagroził bezpośrednią interwencją sił zbrojnych przeciwko "pseudogubernatorom", którzy "niszczą gospodarkę kraju".
ks
REKLAMA
REKLAMA