more_horiz
Wiadomości

Starcia na granicy kirgijsko-tadzyckiej. Kirgistan informuje o kilkudziesięciu ofiarach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 12:05
Władze Kirgistanu poinformowały rano o ostrzale artyleryjskim jego przygranicznych wsi, przeprowadzonym przez siły Tadżykistanu. W komunikacie ministerstwa zdrowia zaznaczono, że w obecnej fazie konfliktu granicznego z Tadżykistanem zginęły 33 osoby.
W komunikacie ministerstwa zdrowia Kirgistanu zaznaczono, że w obecnej fazie konfliktu granicznego z Tadżykistanem zginęły 33 osoby
W komunikacie ministerstwa zdrowia Kirgistanu zaznaczono, że w obecnej fazie konfliktu granicznego z Tadżykistanem zginęły 33 osobyFoto: PAP/EPA/ IGOR KOVALENKO

W ocenie resortu zdrowia, ponad 150 obywateli Kirgistanu zostało rannych w wyniku wymiany ognia, do jakiej dochodzi od kilku dni na granicy Tadżykistanu i Kirgizji. Wcześniej władze wojskowe w Biszkeku podały, że noc z piątku na sobotę w strefie konfliktu granicznego upłynęła spokojnie. Dopiero w godzinach porannych doszło do ostrzału z moździerzy kilku kirgiskich miejscowości w obwodzie batkeńskim w południowo-zachodnim Kirgistanie. Najwięcej pocisków spadło na miejscowość Arka.

shutterstock wojsko usa afganistan 1200.jpg
"Część tej przestrzeni wykorzysta Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie". Raubo o wycofaniu USA z Afganistanu

Wbrew twierdzeniom Biszkeku, że Tadżykistan przerzuca ciężki sprzęt wojskowy w kierunku granicy z Kirgistanem, władze wojskowe w Duszanbe utrzymują, że dyslokacja odbywa się wyłącznie na terytorium Tadżykistanu, a kirgistańskie dowództwo wojskowe zostało wcześniej o niej uprzedzone. "większość sprzętu pozostaje na pozycja wyjściowych" - zaznaczono w komunikacie wydanym w sobotę.

Czytaj także:

Mimo ogłoszonego w czwartek wieczorem rozejmu i obietnicy rozmów władz państwowych Kirgistanu i Tadżykistanu o uregulowaniu sporu sytuacja na granicy wciąż jest niespokojna. Biuro prezydenta Kirgistanu Sadyra Dżaparowa zapewniało w piątek, że sytuacja na granicy "ustabilizowała się", a na miejsce udała się grupa robocza na czele z premierem kraju. Jej celem są negocjacje z sąsiadem w sprawie uregulowania konfliktu. Rozmowy mają się zacząć w nadchodzącym tygodniu. 

Spór o źródło wody pitnej

Granica obu środkowoazjatyckich państw - w przeszłości republik radzieckich - jest obszarem, gdzie sporadycznie dochodzi wymiany ognia. Kirgistan i Tadżykistan łączy granica o długości 972 km, a zaledwie jej 519 km zostało objętych delimitacją. Jak zaznacza Państwo Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu w swym wydanym w sobotę komunikacie proces demarkacji wciąż jest wyzwaniem przyszłości, na granicy z Tadżykistanem jest wiele odcinków spornych i często dochodzi tam do incydentów.

Najnowsza faza konfliktu granicznego rozpoczęła się w środę od kłótni i obrzucania się kamieniami przez mieszkańców okolicznych wsi walczących o dostęp do spornego źródła wody pitnej.

Od czwartku władze Kirgistanu prowadzą ewakuację mieszkańców z przygranicznych wsi. Według rosyjskiej agencji TASS ewakuowano ponad 2,5 tys. lokalnych mieszkańców. O rannych informował także, ale jeszcze w piątek Tadżykistan. Według Radia Azattyk, regionalnej redakcji Radia Wolna Europa, po stronie tadżyckiej obrażenia odniosło wtedy co najmniej 31 osób, a trzy osoby zginęły.


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem