Izraelski helikopter wtargnął w przestrzeń powietrzną Syrii. "Kolejny przejaw agresji"
Syryjskie media odnotowały "kolejny przejaw agresji Izraela wobec Syrii". Jak podała syryjska agencja rządowa SANA, izraelski śmigłowiec wtargnął w przestrzeń powietrzną kraju w muhafazie Al-Kunajtira w południowo-zachodniej Syrii.
2021-05-06, 05:20
Powiązany Artykuł
Izrael zaatakował cele wojskowe w pobliżu Damaszku. Jest odpowiedź Syrii
Izraelski śmigłowiec dokonał ostrzału celów położonych w pobliżu północnych stoków Wzgórz Golan, nie powodując jednak większych strat - zaznaczono. Izraelskie ministerstwo obrony nie potwierdziło tej informacji.
- "Ludzie krzyczeli, dusili się, wśród zabitych są dzieci". Świadek relacjonuje tragiczne wydarzenia w Izraelu
- Napięcia na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zginęła Palestynka, ranni trzej Izraelczycy
Do wtargnięcia izraelskiego śmigłowca w syryjską przestrzeń powietrzną doszło w niecałą dobę od ataku lotnictwa izraelskiego na kilka rejonów w północno-zachodniej części Syrii. Izraelskie pociski spadły w środę o świcie m.in. na Latakię, skąd wywodzi się popierany przez Rosję prezydent Baszar al-Asad. Znajduje się tam również rosyjska baza lotnicza.
Powiązany Artykuł
Izrael przygotowuje się na eskalację napięć w Strefie Gazy. Wojsko ma być gotowe na "każdy scenariusz"
Nasilenie ataków
Według źródeł w zachodnich służbach wywiadowczych Izrael nasilił w ostatnich miesiącach ataki na powiązane z Iranem cele w Syrii, głównie na militarne ośrodki badawcze i konwoje wojskowe przewożące rakiety z Libanu do Syrii. Atak rakietowy przeprowadzony w środę miał charakter odwetowy.
REKLAMA
Wspierane przez Iran milicje, w tym libański Hezbollah, kontrolują znaczne obszary we wschodniej, południowej i północno-zachodniej Syrii. Izrael wielokrotnie deklarował, że dąży do likwidacji obecności militarnej Teheranu w Syrii.
Czwartkowy rajd śmigłowca ma związek z aktywnością militarną tych formacji w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.
Wojna sześciodniowa
Izrael zajął znaczną ich część podczas wojny sześciodniowej w 1967 r., a następnie w 1981 r. inkorporował je administracyjnie do swego terytorium. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową. ONZ uważa Wzgórza Golan za okupowane terytorium Syrii.
Prezydent Donald Trump uznał przed dwoma laty Wzgórza Golan za integralną część Izraela. Wdzięczni Izraelczycy nazwali część łańcucha Wzgórzami Trumpa i ogłosili, że w 2021 r. przeprowadzą tam dużą akcję osiedleńczą.
REKLAMA
pb
REKLAMA