"Symbol oporu wobec dwóch totalitaryzmów". W Europarlamencie wspomniano rotmistrza Witolda Pileckiego
Podczas rozpoczęcia sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli wspomniano rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego w stalinowskim więzieniu 25 maja 1948 roku. Był ochotnikiem, który przeniknął do KL Auschwitz, by zorganizować ruch oporu i przygotować raporty o niemieckich zbrodniach.
2021-05-17, 18:40
Witold Pilecki działał również w podziemiu antykomunistycznym. W 1947 roku został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu mokotowskim a rok później zamordowany. - To był symbol ruchu oporu wobec dwóch systemów totalitarnych - powiedziała na rozpoczęciu sesji Parlamentu Europejskiego litewska europoseł z grupy chadeków Rasa Jukneviciene.
Powiązany Artykuł
"Jego rodzina zadbała o patriotyczne wychowanie". Prof. Wysocki o Witoldzie Pileckim
- 120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego. Premier: o heroizmie rotmistrza powinien usłyszeć cały świat
- Rusza sesja plenarna PE. Wśród tematów m.in. patenty szczepionkowe i sytuacja w Strefie Gazy
- Witold Pilecki został skazany na śmierć przez sowieckie władze w okupowanej Polsce. W tym czasie, w wolnej Europie kładziono podwaliny pod przyszłą integrację europejską. Pamięć o bohaterach, którzy stawili opór dwóm totalitaryzmom, to krok w kierunku jednej, wspólnej Europy ze wspólnym zrozumieniem - Nigdy więcej - powiedziała europoseł z Litwy.
Posłuchaj
REKLAMA
Przypomniała, że niecałe dwa lata temu Parlament Europejski przyjął rezolucję, by 25 maja, dzień egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego był obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. W ubiegłym roku Rasa Jukneviciene wraz z europoseł Anną Fotygą zebrała podpisy pod listem z tym apelem do Komisji Europejskiej.
nt
REKLAMA