"Nord Stream 2 to pułapka". Polscy europarlamentarzyści apelują do Komisji Europejskiej

2021-05-26, 19:30

"Nord Stream 2 to pułapka". Polscy europarlamentarzyści apelują do Komisji Europejskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Alexander Chizhenok/shutterstock

Były premier Jerzy Buzek zaapelował do Komisji Europejskiej, by pilnowała przestrzegania przez Gazprom znowelizowanej dyrektywy gazowej, która utrudni powstanie i działanie Nord Stream 2. Była premier Beata Szydło wskazywała na niespójność polityki energetycznej Komisji.

Polscy deputowani wystąpili na posiedzeniu komisji do spraw przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego, w którym wzięła udział komisarz do spraw energii.

Europoseł Jerzy Buzek mówił, że Nord Stream 2 to inwestycja, która jest pułapką dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej i dla jej sąsiadów. - Dla naszej niezależności, dywersyfikacji dostaw energii, dla solidarności energetycznej najlepiej, żeby nigdy nie powstała - powiedział były premier.

Posłuchaj

"Nord Stream 2 to pułapka". Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Przypomniał, że Parlament Europejski w ostatnim roku 4-krotnie wzywał w rezolucjach do zatrzymania projektu. - Jeśli ma być ukończony i uruchomiony to tylko i wyłącznie w zgodzie z unijnym prawem, zgodnie z zapisami dyrektywy, którą trzeba w pełni zastosować i egzekwować - podkreślił Jerzy Buzek.

Powiązany Artykuł

nord stream 2 1200.jpg
USA znoszą sankcje wobec Nord Stream 2. Wicerzecznik PiS: z bólem przyjmujemy decyzję Bidena

"Unijna polityka energetyczna jest niespójna"

Jerzy Buzek dodał, że ostatnio pojawiły się informacje, że promotorzy Nord Stream 2 będą chcieli uniknąć zastosowania zapisów dyrektywy. - Jako sprawozdawca tej dyrektywy chcę powiedzieć: niech nikt nie ma złudzeń, że pozwolimy w jakikolwiek sposób obchodzić to prawo - powiedział Jerzy Buzek. Wyraził oczekiwanie, że Komisja Europejska będzie tego pilnować.

Znowelizowana dyrektywa gazowa stawia warunki, które dla Gazpromu będą trudne do spełnienia. Chodzi przede wszystkim o rozdział właścicielski, zagwarantowanie dostępu innym firmom do rurociągu i przesyłu, oraz przejrzyste taryfy za tłoczenie błękitnego paliwa.

Czytaj także: 

Europoseł Beata Szydło mówiła z kolei, że unijna polityka energetyczna jest niespójna, bo z jednej strony Komisja chce odchodzić od gazu, a z drugiej nie robi niczego, by zatrzymać Nord Stream 2.

- Pojawia się pytanie, w którą stronę idziemy i czy Unia Europejska wreszcie Nord Stream 2 również uzna za rurociąg, który nie powinien powstać? - pytała Beata Szydło.

ks

Polecane

Wróć do strony głównej