Przeszukania i aresztowania tylko przed kamerami. Nowe przepisy w USA
Funkcjonariusze federalnych organów ścigania, podobnie jak stanowa i lokalna policja, będą musieli nosić przypięte do umundurowania kamery podczas wykonywania nakazów przeszukania i aresztowania - oświadczył w poniedziałek Departament Sprawiedliwości. - Jestem przekonana, że ta polityka będzie nadal budzić zaufanie Amerykanów do pracy Departamentu Sprawiedliwości - oświadczyła w specjalnym memorandum prokurator generalny Lisa Monaco.
2021-06-08, 06:53
Agenci FBI, US Marshals Service, Drug Enforcement Administration i Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms & Explosives będą zobowiązani do noszenia kamer i aktywowania ich podczas wykonywania nakazu aresztowania, wykonywania nakazu przeszukania lub podczas innych czynności w ramach planowanych operacji.
Powiązany Artykuł
Śmierć George'a Floyda. Byli policjanci "oskarżeni o bezczynność"
30 dni na wdrożenie przepisów
W swoim memorandum ogłaszającym nową politykę, Lisa Monaco wskazała na znaczenie "przejrzystości i odpowiedzialności". - Jestem przekonana, że ta polityka będzie nadal budzić zaufanie Amerykanów do pracy Departamentu Sprawiedliwości - powiedziała.
Czytaj także:
- Kolejna strzelania na Florydzie. "W każdy weekend jest to samo"
- Sprawa śmierci George'a Floyda. Adwokat byłego policjanta chce ponownego procesu
Monaco zleciła szefom służb przygotowanie i wdrożenie dyrektywy o wykorzystaniu kamer przez agentów federalnych w ciągu 30 dni. Domagała się również poinformowania agentów federalnych o polityce wprowadzonej w październiku 2020 r., która zezwala policji stanowej i lokalnej na noszenie kamer podczas służby we wspólnych operacjach z agencjami federalnymi.
Nagrania jako dowód w sądzie
Ponadto prokuratorom federalnym polecono opracowanie programu szkoleniowego, który miałby pomóc w dopuszczeniu nagrań z tych kamer jako dowodów w sądzie.
REKLAMA
Wcześniej agentom federalnym zabraniano noszenia kamer, co czasami powodowało napięcie podczas wspólnych operacji z policją stanową i lokalną. Nowa dyrektywa, ogłoszona przez zastępcę prokuratora generalnego Lisę Monaco, pojawiła się, gdy administracja Bidena okazuje współczucie ofiarom brutalności policji, w przypadkach takich jak morderstwo George'a Floyda podczas aresztowania w Minneapolis rok temu, co wywołało protesty uliczne w całym kraju
mbl
REKLAMA