Węgierska ustawa zakazująca promocji LGBT w szkołach. Orban: prawo nie uderza w osoby homoseksualne

Premier Węgier Viktor Orban zapewnia, że ustawa zakazująca promocji homoseksualizmu przyjęta przez węgierski parlament nie uderza w osoby homoseksualne. Ustawę krytykuje część przywódców, którzy dziś w Brukseli rozpoczynają dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej. Sytuacja na Węgrzech ma być jednym z tematów rozmów.

2021-06-24, 17:41

Węgierska ustawa zakazująca promocji LGBT w szkołach. Orban: prawo nie uderza w osoby homoseksualne

Viktor Orban powiedział, że ustawa nie uderza w niczyje prawa ani w niczyją wolność, a dotyczy jedynie prawa rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci. - Jestem bojownikiem o wolność. W czasach komunistycznego reżimu homoseksualizm był karany. A ja walczyłem o ich wolność i prawa. Bronię praw homoseksualistów. Ale w tej ustawie nie o to chodzi. Chodzi w niej o dzieci i rodziców. Ona nie jest przeciwko homoseksualistom. W tym prawie chodzi o to, by to rodzice decydowali o edukacji seksualnej swoich dzieci i żeby ta decyzja należała wyłącznie do nich - mówił dziennikarzom.

Powiązany Artykuł

ursula von der leyen free 1200.jpg
"To hańba". Ursula von der Leyen grozi Węgrom za ustawę o ochronie dzieci

Posłuchaj

Orban: Jestem bojownikiem o wolność. (...) Bronię praw homoseksualistów. Ale w tej ustawie nie o to chodzi. Chodzi w niej o dzieci i rodziców. Ona nie jest przeciwko homoseksualistom. W tym prawie chodzi o to, by to rodzice decydowali o edukacji seksualnej swoich dzieci i żeby ta decyzja należała wyłącznie do nich (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Krytyka państw UE

W węgierskiej ustawie zapisano m.in., że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu, a także że państwo chroni prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia. W ustawie zakazano też udostępniania osobom poniżej 18. roku życia treści pornograficznych, a także popularyzujących zmianę płci zapisanej w chwili urodzenia, jak również homoseksualizm.

Ustawę skrytykowali przedstawiciele części państw należących do Unii Europejskiej w tym Francji, Niemiec, Szwecji i Irlandii. Szefowa Komisji Europejskiej powiedziała, że nie pójdzie na kompromis w kwestii praw człowieka i równości.

Czytaj również:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej