Przejście COVID-19 nie chroni przed wariantem Delta. Pomogą tylko szczepionki
Wariant Delta koronawirusa jest odporny na przeciwciała wytworzone po przechorowaniu COVID-19 - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z paryskiego Instytutu Pasteura. Co więcej, również jedna dawka szczepionki nie chroni przed tym wariantem koronawirusa.
2021-07-09, 20:14
Wyniki badania francuskich specjalistów publikuje magazyn "Nature".
Powiązany Artykuł
"Szczepienie chroni do 100 proc. przed śmiercią i ciężką chorobą". Wyniki badań włoskiego instytutu
Skuteczna druga dawka szczepionki
Naukowcy sprawdzili działanie pojedynczych dawek preparatów Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneki na Deltę oraz wariant Beta (po raz pierwszy odnotowany w Republice Południowej Afryki). Okazało się, że szczepionki te są "mało, bądź zupełnie nieskuteczne" wobec tych wariantów. Według eksperymentu przeprowadzonego na grupie 103 osób, jedna dawka zapewniała 10 proc. ochrony przeciwko wariantom Delta i Beta.
Czytaj także:
- Włochy: rośnie liczba zakażeń wariantem Delta. W Lombardii to niemal połowa wszystkich przypadków
- Korea Południowa: w Seulu wprowadzono najwyższy stopień restrykcji covidowych
- Rośnie liczba przypadków COVID-19 w Izraelu. Restrykcje obejmą także przyjezdnych
Badanie pokazało również, że choć przeciwciała były wobec wariantu Delta trzy do pięciu razy słabsze niż wobec Alfy, to podwójne dawki szczepionki neutralizowały działanie wirusa na poziomie 95 proc.
Dominacja Delty we francji
Według informacji władz francuskich, przekazanych w piątek, wariant Delta odpowie w weekend za większość nowych przypadków zakażeń w tym kraju. Tamtejszy minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że mutacja odpowiada już za prawie 50 proc. wszystkich rejestrowanych infekcji.
REKLAMA
Jak przypomniał portal the National News, brytyjskie władze zdrowotne uważają, że Delta jest o 60 proc. bardziej zaraźliwa niż Alfa. Publiczna służba zdrowia NHS oszacowała, że w zeszłym tygodniu przybyło ponad 54 tys. osób zakażonych tym wariantem.
mbl
REKLAMA