To był najcieplejszy dzień w historii Irlandii Północnej. I tak było chłodniej niż w Polsce
We wszystkich częściach składowych Zjednoczonego Królestwa odnotowano w sobotę najwyższe w tym roku temperatury, przy czym w Irlandii Północnej była ona zarazem najwyższą, jaką kiedykolwiek tam zarejestrowano - podał urząd meteorologiczny Met Office.
2021-07-17, 22:13
Północnoirlandzki rekord pobity został w Ballywatticock w hrabstwie Down we wschodniej części prowincji, gdzie o godz. 15:40 termometry pokazały 31,2 stopnia Celsjusza. Dotychczas najwyższą temperaturą w Irlandii Północnej było 30,8 st. C, którą odnotowano dwukrotnie - 30 czerwca 1976 r. i 12 lipca 1983 r.
Powiązany Artykuł
Pogoda czy klimat? O czym nam mówią wahania temperatur?
W pozostałych częściach kraju temperatury były tylko nieznacznie niższe, co wystarczyło, by sobota stała się tam najbardziej upalnym dniem od początku roku. W Anglii najwyższą temperaturę - 30,7 st. C - odnotowano w miejscowości Linton-on-Ouse w hrabstwie North Yorkshire, w Walii - w Usk w południowo-wschodniej części kraju, gdzie było w 29 st. C, a w Szkocji - we Threave w południowo-zachodnim regionie Dumfries i Galloway, gdzie temperatura doszła do 28,2 st. C.
Czytaj także:
- Plaga zasłabnięć w Tatrach. Tak niewiele trzeba, aby ich uniknąć
- Niebezpieczne burze z gradem. Alert pogodowy dla północno-wschodniej Polski i Tatr
Meteorolodzy zapowiadają, że w niedzielę upały mogą być jeszcze większe - w Anglii oraz w południowej Walii temperatura może sięgnąć 33 stopni. Według prognoz fala upałów będzie krótkotrwała, ale utrzyma się co najmniej do poniedziałku, który w Anglii - z racji zniesienia wszystkich prawnie obowiązujących restrykcji covidowych - nazwany został dniem wolności.
W Polsce było cieplej
Najcieplejszy dzień w historii Irlandii Północnej - przynajmniej od momentu prowadzenia pomiarów - i tak był chłodniejszy niż w Polsce. Tylko dzisiaj (w sobotę) we Włodawie odnotowano 33,2 st. Celsjusza.
REKLAMA
Najcieplejszym dniem w historii polskich pomiarów temperatury był 29 lipca 1921 roku. Termometry w Prószkowie w Opolskiem pokazały wówczas 40,2 stopnia Celsjusza.
mbl
REKLAMA