Niemcy: "zabójstwo honorowe" Afganki. Pojawiają się zarzuty o brak polityki integracyjnej

2021-08-10, 18:34

Niemcy: "zabójstwo honorowe" Afganki. Pojawiają się zarzuty o brak polityki integracyjnej
Maryam H. Foto: twitter.com/BILD Berlin

"Zabójstwo honorowe" afgańskiej kobiety, zamordowanej przez braci, wywołało w Niemczech debatę na temat postępowania imigrantów. Berlińska minister ds. integracji zaprzeczyła kulturowym motywom przestępstwa, lecz aktywistka tureckiego pochodzenia wezwała do zerwania z multi-kulti.

"Maryam H. uciekła z Afganistanu. Udało jej się uchronić przed wojną, ale patriarchalne struktury jej kraju dopadły ją w Niemczech" - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".

Powiązany Artykuł

1200_islam_shutterstock.png
Afganka z Berlina zabita przez braci. Powód? Prowadziła "zbyt zachodni styl życia"

Bracia ofiary, 22-letni Seyed H. i 25-letni Sayed, są podejrzani o "honorowe" zamordowanie siostry 13 lipca w Berlinie i przewiezienie jej ciała w walizce pociągiem do Holzkirchen w Górnej Bawarii. Tam, 5 sierpnia, policja odkryła ciało 34-latki w dole w pobliżu miejsca zamieszkania Seyeda H.

"Z dużym prawdopodobieństwem Maryam musiała umrzeć, ponieważ jej niezależny styl życia nie odpowiadał normom moralnym jej rodziny" - zauważa gazeta.

Maryam, która pozostawiła dwoje dzieci w wieku 9 i 13 lat, była rozwiedziona, ubierała się w stylu zachodnim i w związku z tym była podobno od dawna prześladowana przez braci. Znajomi mówili, że żyła w śmiertelnym strachu.

Kwestia płci?

Berlińska senator (minister) ds. integracji, pracy i spraw socjalnych Elke Breitenbach z partii Lewica sprzeciwiła się używaniu w odniesieniu do tej zbrodni terminu "zabójstwo honorowe". Powiedziała, że Maryam H. została zamordowana, ponieważ była kobietą. Co trzeci dzień w Niemczech kobieta zostaje zabita przez swojego partnera lub byłego partnera - przypomniała senator.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Płonące barykady, ranni policjanci. Zamieszki podczas demonstracji w Berlinie

- Nie chodzi o pochodzenie i narodowość sprawców, chodzi o kwestię płci - powiedziała Breitenbach w poniedziałek dziennikowi "Tagesspiegel". Dodała, że "nie wie w jaki sposób zintegrować mężczyzn"

Rzeczniczka ds. polityki integracyjnej grupy parlamentarnej CDU w Berlinie Cornelia Seibeld nazwała wypowiedź Breitenbach "niepokojącą i niestosowną". Zażądała, aby senator natychmiast wyjaśniła co rozumie przez to, że nie wie, w jaki sposób mężczyźni mogą zostać zintegrowani.

Brak polityki integracyjnej

Po śmierci Maryam H. szef berlińskiego oddziału CDU Kai Wegner wezwał do "otwartej debaty na temat nieudanej integracji".

"Die Welt" zauważa, że niemiecko-turecka aktywistka Serap Cileli poparła Wegnera. - Takie akty są dowodem na to, że w tym kraju nie ma polityki integracyjnej - uznała Cileli. - Nie możemy kontynuować miękkiej polityki multi-kulti z ostatnich dziesięcioleci, jeśli cokolwiek ma się zmienić. Musimy domagać się integracji - dodała.

Czytaj także:

Wciąż brak oficjalnych statystyk 

Powiązany Artykuł

imigranci w Niemczech free shut 1200.jpg
"DW": liczba imigrantów w Niemczech podwoiła się w ostatnich 30 latach

Zabicie Maryam H. przez jej braci to jedno z wielu przestępstw "popełnianych przeciwko kobietom, a także przeciwko mężczyznom, którzy złamali zasady obowiązujące w rodzinach charakteryzujących się tradycyjnymi strukturami patriarchalnymi.

"Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących częstotliwości występowania tak zwanych »zabójstw honorowych«. Organizacja praw kobiet Terre des Femmes zestawiła dwanaście znanych prób zabójstwa i »zabójstw honorowych« z roku 2019. Na stronie internetowej Ehrenmord.de udokumentowano już dwanaście przypadków tylko w tym roku" - informuje dziennik. Większość sprawców takich zbrodni to muzułmanie.

Jednym z najbardziej znanych przypadków jest zabójstwo Niemki kurdyjskiego pochodzenia Hatun Aynur Surucu, która 7 lutego 2005 roku została zamordowana trzema strzałami w głowę przez jednego ze swoich braci na przystanku autobusowym w Berlinie-Tempelhof, ponieważ jej styl życia był zbyt liberalny w oczach rodziny - przypomina "Die Welt".

Oburzenie wywołała również sprawa 18-letniej Yazidi Arzu Ozmen z Detmold, która została zastrzelona przez swojego brata w listopadzie 2011 roku.

"Zabójstwo honorowe"

Powiązany Artykuł

merkel 1200 pap.jpg
Rząd Niemiec chce integrować migrantów jeszcze przed ich wjazdem. Ma na to plan

"Zabójstwa honorowe" mają na celu "nie tylko ukaranie własnej żony czy siostry i tym samym pokazanie się przed krewnymi i znajomymi jako rodzina, która potrafi zapewnić porządek, jest nawet gotowa zabić członka rodziny w walce z rzekomym zaniedbaniem moralnym i dla przywrócenia jej reputacji - honoru. »Zabójstwa honorowe« mają również odstraszać wszystkie inne kobiety - i mężczyzn - którzy mogliby odważyć się na złamanie zasad" - zauważa "Die Welt".

"Dla Maryam H. złamanie tych zasad skończyło się fatalnie" - konkluduje dziennik.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej