Szef amerykańskiej dyplomacji jest zaniepokojony ustawami przyjętymi przez Sejm

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził "głębokie zaniepokojenie" przyjęciem przez polski Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o radiofonii i telewizji. Projekty prawa skomentował także ambasador USA w Polsce, który ocenił, że "USA są rozczarowane decyzją Sejmu". 

2021-08-12, 03:16

Szef amerykańskiej dyplomacji jest zaniepokojony ustawami przyjętymi przez Sejm
Anthony Blinken. Foto: PAP/EPA/Graeme Jennings/POOL/Washington Examiner POOL

"Jesteśmy zaniepokejeni, że polski parlament przyjął prawo, które poważnie ogranicza restytucję mienia osobom ocalonym z Holokaustu oraz tym, których mienie skonfiskowano w czasach komunizmu, a także projektem ustawy, który znacznie osłabia wolność mediów. Nasze wspólne wartości są naszym wspólnym bezpieczeństwem" - napisał na Twitterze szef amerykańskiej dyplomacji.

Powiązany Artykuł

usa senat free senat usa free us senate free shutt 1200 .jpg
USA: kolejni kongresmeni apelują do marszałek Sejmu w sprawie noweli k.p.a.

Z kolei w wydanym oświadczeniu Antony Blinken wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy lub skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że "poczucie sprawiedliwości, może zapewnić tylko kompleksowa ustawa rozwiązująca sprawę roszczeń".

Czytaj także: 

Antony Blinken odniósł się również do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jego zdaniem znacząco osłabia ona wolność mediów w Polsce, "na której budowę Polacy tak długo pracowali". Podkreślił, że "ustawa uderza bezpośrednio w amerykańskie inwestycje, które zapewniają wspólny rozwój i bezpieczeństwo".

"Rozczarowanie" ambasadora USA w Polsce

Do sprawy przegłosowanych w Sejmie projektów ustaw odniósł się także ambasador USA w Polsce Bix Aliu. "Sojusz transatlantycki jest oparty o wspólne wartości" - napisał na Twitterze. 

REKLAMA

Ustawy przyjęte przez Sejm

W środę Sejm przyjął z poprawką Senatu nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie jej zakwestionowanie, na przykład w sprawie odebranego przed laty mienia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejm przyjął również nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada zmiany w przepisach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Nowe przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie takim podmiotom, których siedziba jest w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru.

Posłuchaj

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Za nowelizacją ustawy medialnej głosowało 228 posłów. 216 głosowało przeciw. Projekt prawa trafi teraz pod obrady Senatu. 


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej