more_horiz
Wiadomości

Trzęsienie ziemi na Haiti. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 2 189

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 04:56
Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w południowo-zachodnim Haiti wzrosła do co najmniej, 2 189 osób, 12 268 jest rannych - poinformowały w środę władze Haiti.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Orlando Barria

Według informacji władz nadal nieznany jest los 332 osób. Zniszczonych zostało prawie 53 tys. domów, ponad 77 tys. jest uszkodzonych w różnym stopniu. Najbardziej dotkniętą przez trzęsienie ziemi miejscowością jest miasto Marigot, gdzie 500 z 615 domów zostało zniszczonych.

Czytaj także:
biden 1200 free.jpg
Haiti walczy ze skutkami trzęsienia ziemi. Biden polecił niezwłoczne udzielenie pomocy

W leżącym na wybrzeżu mieście Les Cayes zbudowano tymczasowe schronienia na boisku piłkarskim. Nad Haiti przeszedł też cyklon Grace, w którego czasie spadło około 40 centymetrów deszczu. Wiele zbiorników na wodę pitną zostało najpierw uszkodzonych w wyniku trzęsienia ziemi, a potem przez tropikalną burzę.

Władze szacują, że około 650 000 osób pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, co stanowi około 40 proc. populacji trzech departamentów najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi na południowo-zachodnim półwyspie kraju, gdzie tysiące domów uszkodzonych przez żywioł grozi zawaleniem.

Czytaj także:

Pomoc humanitarna

Stany Zjednoczone wysłały strażackie grupy poszukiwawcze oraz helikoptery straży przybrzeżnej, a także personel medyczny.

Pomoc humanitarną wysłały wczoraj władze Meksyku. Dwa wojskowe samoloty dostarczyły między innymi 15 ton żywności, leków i wody pitnej. Prezydent tego kraju Andres Manuel Lopez Obrador zapowiedział dalszą pomoc dla kraju, "który w tak krótkim czasie doświadczył tyle nieszczęścia".

Kryzysy polityczny 

Czytaj także:
Moise PAP-1200.jpg
Zabójstwo prezydenta Haiti. Jego żona wróciła do kraju

Jak informuje Associated Press wielu mieszkańców Haiti - najuboższego państwa na Półkuli Zachodniej - nie wytrzymuje już pasma spadających na nich klęsk. Jeszcze przed trzęsieniem ziemi Haitańczycy zmagali się z pandemią koronawirusa, zalewem aktów przemocy i przestępczości zorganizowanej oraz coraz dotkliwszą biedą.

Sytuację pogarsza pogłębiający się kryzys polityczny po zabójstwie 7 lipca prezydenta Jovenela Moise. Ludzie coraz ostrzej krytykują rząd i premiera Ariela Henry'ego za brak jakiejkolwiek pomocy. Wielu błąka się po ulicach, szukając jakiegokolwiek schronienia.

UNICEF ocenia, że w trudniej sytuacji znajduje się ok 1,2 mln mieszkańców Haiti, w tym 540 tys. dzieci.

jbt

Zobacz także

Zobacz także