W Afganistanie talibowie kontrolują wyjeżdzających. "Nie przepuszczają nikogo bez wymaganych dokumentów"
Talibowie ustanowili punkty kontrolne na dojazdach do międzynarodowego lotniska w Kabulu, skąd prowadzona jest wielka ewakuacja personelu dyplomatycznego zagranicznych przedstawicielstw i obywateli państw z całego świata - poinformowała w środę katarska telewizja Al-Dżazira.
2021-08-25, 12:38
Powiązany Artykuł
![1200, Afganistan, Shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/a3b3a978-6d0f-478f-908e-80aa2b3da5bb.jpg)
Sytuacja w Afganistanie nie wpłynie na gospodarkę światową. Odczuć możemy migrację z tego kraju
Jeden z punktów kontrolnych ustanowiono około 5 km na północ od lotniska, a drugi przy jego wschodniej bramie. Według Al-Dżaziry talibowie chcą powstrzymać swoich rodaków przed ucieczką z kraju samolotami z międzynarodowego lotniska zarządzanego obecnie przez Amerykanów.
Na północy talibowie "nie pozwalają przejechać nikomu, kto nie może udowodnić, że ma amerykańską wizę, paszport, czy zaproszenie od władz USA, bądź jednego z państw NATO" - relacjonował dziennikarz katarskiej stacji Charles Stratford. - Rozumiemy, że taka sama sytuacja jest przy wschodniej bramie. Talibowie ustanowili tam punkt kontrolny i nie przepuszczają nikogo bez wymaganych dokumentów - dodaje.
"Poczucie paniki"
- Sytuacja jest teraz naprawdę napięta i czuć to wszędzie, takie poczucie narastającej paniki - komentował Stratford.
Odkąd 15 sierpnia talibowie przejęli władzę nad Afganistanem, zdobywając Kabul, na międzynarodowym lotnisku w stolicy trwają zmagania, by ewakuować jak najwięcej osób z tego kraju ogarniętego wojną domową. Poza społecznością międzynarodową, z kraju usiłuje uciec także wielu Afgańczyków, którzy boją się mieszkać w państwie rządzonym przez islamskich fundamentalistów.
REKLAMA
- Joe Biden: z Afganistanu ewakuowano blisko 71 tys. osób. Rośnie zagrożenie ze strony ISIS
- Kanadyjskie wojsko zostanie dłużej w Afganistanie? Justin Trudeau wyjaśnia
We wtorek prezydent USA Joe Biden poinformował, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni z lotniska w Kabulu ewakuowano ponad 70 tys. osób.
PAP/ jb
REKLAMA
REKLAMA