Media: wśród ewakuowanych z Afganistanu mają być dziewczynki zmuszone do małżeństw
- Wśród osób ewakuowanych z Afganistanu są dziewczynki wykorzystane seksualnie i zmuszone do małżeństw z dużo starszymi mężczyznami - podaje w piątek agencja AP.
2021-09-03, 23:58
Powiązany Artykuł
"Teraz, jak nigdy przedtem, ważne jest, by świat wywierał presję na talibów". Ambasador o sytuacji w Afganistanie
W bazach wojskowych i przejściowych ośrodkach dla uchodźców amerykańscy urzędnicy zwrócili uwagę na fakt, że wiele dziewczynek jest przedstawianych jako "żony" znacznie starszych mężczyzn.
Wydawanie za mąż małych dziewczynek jest częstą praktyką w Afganistanie, ale amerykańskie prawo kategorycznie jej zabrania, a urzędnicy zidentyfikowali takie przypadki wśród uchodźców w ośrodkach w Wisconsin i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - wyjaśnia Associated Press.
W bazie wojskowej Fort McCoy w Wisconsin dziewczynki z Afganistanu powiedziały, że w obozie przejściowym dla uchodźców w Abu Zabi padły ofiarą gwałtów i zostały zmuszone do poślubienia znacznie starszych mężczyzn. Do Fort McCoy dotarły też rodziny poligamiczne.
- "Państwo budowane przez 20 lat rozleci się jak domek z kart". Analityk o sytuacji w Afganistanie
- Afganistan: dziewięć kolejnych miast pod kontrolą talibów, tysiące osób ucieka z domów
Również Amerykanie pracujący w ośrodku przejściowym dla uchodźców w ZEA poinformowali, że mają do czynienia z wieloma takimi przypadkami, i zwrócili się pisemnie do Waszyngtonu z prośbą o wskazówki.
Departament Stanu zwrócił się innych agencji federalnych z wnioskiem o "pilne instrukcje" dotyczące postępowania w takich sytuacjach - pisze AP, która otrzymała kopie takich pism.
Pomoc dla Afgańczyków
Szef resortu bezpieczeństwa narodowego USA Alejandro Mayorkas poinformował tymczasem, że co najmniej 50 tys. Afgańczyków zamieszka w USA. Dodał, że Stany Zjednoczone podjęły trwałe zobowiązanie dotyczące pomocy tym Afgańczykom, którzy wspierali koalicję NATO w ich kraju i misja ratowania ich nie jest zakończona.
Do tej pory do USA dotarło ponad 40 tys. Afgańczyków. Amerykanie będą jednak nadal ewakuowali z Afganistanu ludzi, dla których rządy talibów są poważnym zagrożeniem, w tym dziennikarzy czy pracowników organizacji pozarządowych. "Mamy moralny obowiązek im pomóc" - powiedział Mayorkas.
REKLAMA
Blisko 130 tys. ludzi zostało wywiezionych z Afganistanu samolotami, co było jedną z największych ewakuacji w historii USA. Wielu uchodźców nadal przebywa w ośrodkach przejściowych, między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Kuwejcie i Katarze.
W Stanach Zjednoczonych uchodźcy z Afganistanu trafiają wstępnie do wybranych baz wojskowych i pozostaną tam do czasu uzyskania właściwych wiz imigracyjnych; następnie będą lokowani w miejscach, gdzie istnieją już afgańskie społeczności
PAP/IAR/in./
REKLAMA