20. rocznica ataków z 11 września. NATO upamiętniło ofiary zamachu
Minutą ciszą dyplomaci i wojskowi w kwaterze głównej NATO w Brukseli uczcili pamięć prawie trzech tysięcy ofiar ataków z 11 września na Stany Zjednoczone. 20 lat temu samoloty porwane przez terrorystów z Al-Kaidy uderzyły w bliźniacze wieże Światowego Centrum Handlu w Nowym Jorku. Później maszyny spadły na Waszyngton i Pensylwanię.
2021-09-11, 16:28
Flagi wszystkich sojuszników przed kwaterą zostały opuszczone do połowy masztu. Sekretarz generalny NATO złożył wieniec pod pomnikiem - fragmentem jednej z wież WTC.
- To był dzień, który zaszokował świat - mówił Jens Stoltenberg przypominając uruchomienie przez NATO po raz pierwszy artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego mówiącego o kolektywnej obronie.
Powiązany Artykuł
"Jesteśmy z wami dzisiaj tak jak wtedy, 20 lat temu". Szef MON uczcił pamięć ofiar zamachów na WTC
Ówczesny sekretarz generalny NATO George Robertson ogłosił decyzję, że napaść na jedno państwo została uznana za napaść na wszystkich ówczesnych 19 sojuszników. Lord Roberston wspominał później, że w okolicznościach bardzo odmiennych od tych, jakie autorzy artykułu 5 przewidzieli w 1949 roku, NATO stanęło murem po stronie zaatakowanego sojusznika.
Posłuchaj
Wycofanie z Afganistan
Miesiąc po atakach Amerykanie uderzyli na Afganistan i tak zaczęła się najdłuższa, bo trwająca 20 lat misja zagraniczna NATO, która zakończyła się kilkanaście dni temu, w dramatycznych okolicznościach.
REKLAMA
Jens Stoltenberg podkreślił, że Sojusz wszedł do Afganistanu, by zlikwidować bezpieczną przystań dla terrorystów.
- W ostatnich dwóch dekadach żaden atak terrorystyczny z Afganistanu nie został przeprowadzony przeciwko Sojuszowi - powiedzał. - Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni są tragedią dla Afgańczyków i niezwykle bolesne dla tych, którzy wspieraliśmy Afganistan w ostatnich dwóch dekadach - dodał Jens Stoltenberg.
Przyznał, że są trudne pytania o zaangażowanie w Afganistanie, na które Sojusz musi odpowiedzieć. Podkreślił też, że NATO będzie domagać się od talibów skutecznej walki z terroryzmem, zagwarantowania praw kobietom i ewakuacji tych, którzy chcą opuścić Afganistan.
- Mija 20 lat od najtragiczniejszego zamachu w USA. Nowy Jork wspomina ponad 2700 ofiar
- "Zdaliśmy sobie wtedy sprawę, jak ważne jest nasze życie". Polka wspomina zamach z 11 września na WTC
Termin wycofania wojsk uzgodniono wiele miesięcy temu, ale nie przewidziano, że afgańska armia, szkolona przez NATO, zostanie tak szybko rozbita przez talibów. Miesiąc temu obalili oni prozachodni rząd w Kabulu i powrócili do władzy.
as/bf
REKLAMA