"Holenderski rząd miesiącami ignorował prośby o ewakuację". Gazeta ujawnia korespondencję między Kabulem a Hagą
Rząd Holandii przez wiele miesięcy ignorował prośby swojej ambasador i innych pracowników placówki dyplomatycznej w stolicy Afganistanu o ewakuację z tego kraju - wynika z korespondencji między Kabulem a Hagą, do której dotarł dziennik "De Volkskrant".
2021-09-15, 12:20
Zdaniem informatorów gazety pierwsze prośby miały miejsce już w marcu ubiegłego roku. Nie były one jednak traktowane poważnie przez resort spraw zagranicznych - pisze "De Volkskrant", podkreślając, że dysponuje dokumentami, które to potwierdzają.
Wraz z postępami ofensywy talibów personel holenderskiej placówki w Kabulu bezskutecznie naciskał na centralę w Hadze, rozpoczęła przygotowania do ewakuacji.
- "Mińsk wyrządza krzywdę przede wszystkim sobie". Kłysiński o reakcji Białorusi na unijne sankcje
- "Możliwe są incydenty zbrojne, strzelanina z udziałem migrantów". Ekspert OSW o planach Łukaszenki i Putina
Z informacji dziennika wynika, że po raz pierwszy pracownicy ambasady informowali ministerstwo spraw zagranicznych o potrzebie pilnej ewakuacji 9 marca 2020 r. Niespełna dwa miesiące później, 11 maja, w kolejnej korespondencji "błagali o ewakuację, obawiając się o swoje życie" - pisze "De Volkskrant". Jak dodaje, MSZ i urzędnicy odmawiali do czasu, kiedy talibowie zajęli Kabul.
Ministerstwo spraw zagranicznych odpiera zarzuty. - Upadek Kabulu był zaskoczeniem dla wszystkich - cytuje przedstawiciel resortu portal NOS.
REKLAMA
nj
REKLAMA