more_horiz
Wiadomości

Francja oskarża USA o "zdradę". UE żąda wyjaśnień ws. traktatu o współpracy militarnej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:22
Liderzy unijnych instytucji chcą wyjaśnień od Australii, a Stanom Zjednoczonym zarzucają brak lojalności. To reakcja na pakt podpisany w ubiegłym tygodniu przez władze w Waszyngtonie, Canberze i Londynie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/iurii

Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Konsekwencją umowy było zerwanie przez Australię wartego 56 miliardów euro kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych. 

onz zgromadzenie ogólne 1200 free.jpg
Pakt USA-Australia-Wlk Brytania i kryzys dyplomatyczny. Dziś narada szefów dyplomacji UE

W Nowym Jorku, przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, doszło do spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych, którzy wyrazili solidarność z Francją.

Posłuchaj
00:51 11305161_1.mp3 UE chce wyjaśnień od Australii, USA zarzuca brak lojalności. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Nóż wbity w plecy"

Po zerwaniu umowy francuscy politycy mówili o nożu wbitym w plecy przez Australię, a Stany Zjednoczone oskarżali o zdradę. W bardziej dyplomatyczny, ale równie krytyczny sposób wypowiadała się przewodnicząca Komisji Europejskiej w wywiadzie dla CNN. Ursula von der Leyen powiedziała, że jest wiele pytań wymagających odpowiedzi.

- Jedno z naszych państw członkowskich zostało potraktowane w sposób, który jest niedopuszczalny. Chcemy wiedzieć, co się stało i dlaczego - dodała. Szef Rady Europejskiej z kolei zarzucił Stanom Zjednoczonym brak lojalności.

Czytaj także:

- Podstawowymi zasadami sojuszników są przejrzystość i zaufanie, a obserwujemy wyraźny brak przejrzystości i lojalności - powiedział Charles Michel dziennikarzom w Nowym Jorku. Mówił też o rozczarowaniu amerykańską administracją, bo w przeciwieństwie do prezydenta Donalda Trumpa, który Unię nazywał wrogiem, obiecała ona wspierać sojusze.

as

Zobacz także

Zobacz także