Lawa z wulkanu na Wyspach Kanaryjskich zwolniła. Z rejonu wycofali się strażacy i służby ratunkowe
Lawa wydzielana przez wulkan Cumbre Vieja na hiszpańskiej La Palmie i spływająca z jego zboczy, zwolniła w ostatnich godzinach do 250-300 metrów na godzinę. To efekt zarwania się górnej części stożka wulkanicznego.
2021-09-26, 09:48
Dyrektor Narodowego Instytutu Geograficznego (IGN) na Wyspach Kanaryjskich María José Blanco poinformowała, że w kraterze znajdują się co najmniej trzy jednoczesne punkty erupcji i dwa punkty, które pojawiły się w piątek u podstawy stożka. Zatem rozpoczęła się nowa faza erupcji wulkanu na La Palmie.
Powiązany Artykuł
Drzewa na ratunek środowisku. "Dzięki nim skutecznie poprawiamy jakość powietrza"
Z rejonu, gdzie spływa lawa, wycofali się strażacy i służby ratunkowe, prowadzące akcje porządkowe i gaśnicze. Tego dnia miejscowe władze zarządziły ewakuację kolejnych miejscowości, w sumie około tysiąca osób.
Zamknięte jest lotnisko na La Palmie z powodu chmury gazu i popiołu. W terminalu ustawiają się długie kolejki podróżnych oczekujących na wznowienie ruchu. Niektórzy z nich opuszczają wyspę promami. Wczoraj przez jakiś czas nie pracowały też dwa porty lotnicze na Teneryfie oraz na La Gomerze.
Na razie w wyniku erupcji nikt nie zginął ani poważnie nie ucierpiał.
REKLAMA
- Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?
- Policja i inspekcja ochrony środowiska razem w walce z przestępcami środowiskowymi
- Śmierdzący problem. "Kopciuchy" wciąż powszechnie używane
Premier Hiszpanii Pedro Sánchez zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu jego gabinet ogłosi La Palmę "strefą katastrofy". Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich rozpoczął już wypłaty zapomóg dla osób, które straciły domy. Na La Palmie stale mieszka około 80 tysięcy ludzi.
Spływająca od tygodnia lawa zniszczyła domy, drogi i plantacje bananów. Erupcja wulkanu rozpoczęła się w poprzednią niedzielę i była poprzedzona dziewięcioma dniami podwyższonej aktywności sejsmicznej. Krater Teneguía w strefie wulkanicznej Cumbre Vieja był uznawany za wygasły do 1971 roku. Ostatnie erupcje trwały od 24 do 84 dni.
REKLAMA
La Palma jest jedną z "najmłodszych" należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich, położonych na Atlantyku, u zachodnich wybrzeży Maroka.
nj
REKLAMA