more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy to winni młodym ludziom". Ojciec Święty apeluje o wprowadzenie przepisów klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 16:02
Papież Franciszek przyjął uczestników międzynarodowego spotkania parlamentarnego w ramach przygotowań do listopadowej konferencji klimatycznej ONZ - COP26 w Glasgow. Ojciec Święty zaapelował o pilne przyjęcie "mądrych i sprawiedliwych" przepisów w obronie klimatu.
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: shutterstock.com/AM113

W przemówieniu do parlamentarzystów z Włoch i innych krajów papież wyraził pragnienie, aby ich pracą, także po konferencji klimatycznej, kierowały zasady odpowiedzialności i solidarności.

Papież Franciszek free 1200
Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie. Papież Franciszek: trzeba zmienić coś w Kościele

- Jesteśmy to winni młodym ludziom, przyszłym pokoleniom, które zasługują na całe nasze zaangażowanie po to, by móc żyć i mieć nadzieję. Dlatego potrzebne są przepisy pilne, mądre i sprawiedliwe, które pokonają ciasne ogrodzenia wielu środowisk politycznych i doprowadzą do osiągnięcia jak najszybszej, właściwej zgody - oświadczył Następca Świętego Piotra. Dodał, że potrzebne są "wiarygodne i przejrzyste" narzędzia.

Czytaj także:

Przypomniał, że w poniedziałek wraz z innymi przywódcami religijnymi wystosował wspólny apel przed konferencją klimatyczną w Glasgow.

- Kierując się duchem braterstwa mogliśmy odczuć mocną zbieżność różnych głosów, wyrażając - z jednej strony - ból z powodu poważnych szkód zadanych rodzinie ludzkiej i jej wspólnemu domowi, a z drugiej - mówiąc o pilnej potrzebie zmiany kursu, zdolnej do tego, by ze zdecydowaniem i przekonaniem przejść od mentalności odrzucania, dominującej w naszym społeczeństwie do kultury troski - powiedział papież Franciszek. Jak zaznaczył ludzkość ma środki do tego, by dokonać takiej transformacji, wymagającej "prawdziwego nawrócenia i stanowczej woli".

Papież: chodzi o to, by pobudzać do realizowania celu

1200 papież franciszek pap.jpg
Papież Franciszek ostrzega: zamykanie się może prowadzić do przemocy i dyktatury

Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że z Watykanu zaapelowano do rządów o odważne działania w celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury oraz o transformację na rzecz czystej energii.

- Oczywiście nie chodzi tylko o to, by zniechęcać do złych praktyk i je karać, ale także i przede wszystkim, by rozwijać i pobudzać do dróg bardziej zgodnych z celem, jaki trzeba osiągnąć - wskazał papież. W jego ocenie to niezbędne aspekty, by zrealizować klimatyczne porozumienie z Paryża i przyczynić się do pozytywnego wyniku COP26.

Następca Świętego Piotra mówił o tej konferencji dzień po tym, gdy z Watykanu napłynęła informacja, wskazująca na to, że wbrew zapowiedziom może nie pojechać do Glasgow, by wygłosić przemówienie do 120 światowych przywódców. Watykan ogłosił, że na czele jego delegacji może stać sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem