more_horiz
Wiadomości

Wielka fala migracji do USA. Takiej skali nie było od 35 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 17:05
Liczba zatrzymanych migrantów próbujących przekroczyć południową granicę USA w zakończonym niedawno roku fiskalnym wyniosła 1,7 mln - podał dziennik "Washington Post". Jest to najwyższa liczba od 1986 r.
Patrol amerykańskiej straży granicznej przy granicy z Meksykiem
Patrol amerykańskiej straży granicznej przy granicy z MeksykiemFoto: Simone Hogan / Shutterstock.com

Gazeta powołuje się na niepublikowane statystyki Służby Celnej i Ochrony Granic (CBP), obejmujące okres od początku października 2020 do końca września 2021 r. Jak notuje "WP", choć liczba nielegalnych przekroczeń granicy z Meksykiem zaczęła wzrastać jeszcze w ubiegłym roku, tendencja ta przyspieszyła po objęciu prezydentury przez Joe Bidena.

croatia shutterstock_1736515358 1200.jpg
Szef MSW Chorwacji: Europa nie jest przygotowana na nową falę migrantów

Najwięcej zatrzymanych pochodziło z Meksyku (608 tys.) i państw tzw. "północnego trójkąta": Hondurasu (309 tys.), Gwatemali (279 tys.) i Salwadoru (96 tys.). Nadzwyczajnie dużą liczbę przekraczających granicę (367 tys.) stanowili obywatele krajów spoza Ameryki Środkowej - głównie Haitańczycy, Wenezuelczycy i Brazylijczycy.

Krytyka polityki migracyjnej

"WP" pisze, że polityka imigracyjna jest wskazywana w sondażach jako najgorzej oceniany aspekt pracy obecnej administracji. Jest to też przedmiot intensywnej krytyki ze strony byłego prezydenta Donalda Trumpa, który oskarża Bidena o "niszczenie kraju" i celowe wpuszczanie "zatwardziałych kryminalistów".

Czytaj także:

Bidena krytykuje też lewica za utrzymanie części restrykcji imigracyjnych wprowadzonych przez jego poprzednika, m.in. deportacje Haitańczyków.

migranci_francja_free-1200.jpg
Migranci regularnie nękani przez francuskie służby. Szokujący raport HRW

Kierunek Ameryka

Odkąd Biden objął władzę, wstrzymał budowę ogrodzenia na granicy z Meksykiem, poluzował część restrykcji ograniczających prawo do azylu i zakończył politykę zobowiązującą ubiegających się o azyl do oczekiwania na decyzję w Meksyku. Ta ostatnia decyzja została jednak odwrócona za sprawą niedawnej decyzji sądu.

Poza częściowym złagodzeniem polityki imigracyjnej do fali migracji przyczyniły się też klęski żywiołowe w Ameryce Środkowej, kryzys polityczny w Haiti, a także sytuacja na amerykańskim rynku pracy, gdzie pracodawcy zmagają się z brakiem rąk do pracy.

fc

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA Ameryka imigracja

Zobacz także

Zobacz także