more_horiz
Wiadomości

Czworo astronautów w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Trwa trzecia misja Crew Dragon

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 08:24
NASA, wraz z firmą SpaceX biznesmena Elona Muska, wysłała na orbitę kosmiczną trzecią załogową - 4-osobową - misję w kapsule Crew Dragon. Dwustopniowa rakieta nośna Falcon 9 wyniosła na orbitę załogowy statek kosmiczny z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie. Misja ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w nocy naszego czasu, po 22 godzinach lotu.
Start rakiety Falcon 9, na pierwszym planie model kapsuły Crew Dragon.
Start rakiety Falcon 9, na pierwszym planie model kapsuły Crew Dragon.Foto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Pierwotnie planowano start na 31 października, od tego czasu przekładano go jeszcze kilkakrotnie. To trzeci tego typu lot kapsuły Crew Dragon.

ziemia z kosmosu free nasa 1200 .jpg
Polska aparatura w kosmosie? Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej zdradza plany

Załogę, która po ok. 22 godzinach ma dotrzeć do ISS, stanowią 61-letni Tom Marshburn, lekarz i były chirurg lotniczy NASA, który brał już udział w dwóch misjach na Stację i ma w dorobku cztery spacery kosmiczne, 44-letnia Raja Chari, pilot testowy sił powietrznych USA, pełniąca funkcję dowódcy misji, 34-letnia Kayla Barron, oficer okrętów podwodnych marynarki wojennej USA i inżynier nuklearny oraz astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, 51-letni Niemiec Matthias Maurer, inżynier materiałoznawstwa.

Cała czwórka ma tam przez pół roku prowadzić badania. Chari, Barron i Maurer po raz pierwszy znaleźli się w kosmosie, stając się 599., 600. i 601. człowiekiem w przestrzeni kosmicznej. Zarówno Chari, jak i Barron należą do pierwszej grupy 18 astronautów, wybranych do misji NASA Artemis, mającej na celu lot na Księżyc w połowie obecnej dekady.

Czytaj także: 

Dwa dni temu w kapsule firmy SpaceX z ISS na Ziemię powróciło czterech astronautów - Amerykanie Shane Kimbrough i Megan McArthur, Francuz Thomas Pesquet i Japończyk Akihiko Hoshide.

CNK Kopernik wystawa robot fot. Przemysław Goławski 1200.jpg
Holograficzna towarzyszka życia, autonomiczne pojazdy i cyfrowa sztuka. Poznaj nową wystawę CNK

Obecna wyprawa w kosmos czwórki astronautów to trzeci załogowy lot na ISS, opracowany wspólnie przez NASA i SpaceX po dziewięcioletniej przerwie, w czasie której na Stację latały jedynie statki rosyjskie.

pg

Zobacz także

Zobacz także