Izrael zmaga się z rosnącą liczbą skrajnie ubogich. Wielu z nich to ocalali z Holokaustu

Alarmujące dane zostały opublikowane przez Times of Israel. Ponad dwa miliony mieszkańców Izraela w 2021 roku żyło poniżej progu ubóstwa, w tym ponad 40 tys. ocalałych z Holokaustu.

2021-12-07, 11:51

Izrael zmaga się z rosnącą liczbą skrajnie ubogich. Wielu z nich to ocalali z Holokaustu
Bieda staje się coraz poważniejszym problemem w Izraelu. Ponad 2 mln ludzi żyje już w skrajnych ubóstwie. Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Jak wynika z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Izrael znajduje się w czołówce państw tej organizacji o najwyższym wskaźniku biedy. Z tych statystyk wynika, że gorzej jest jedynie w Rumunii, Stanach Zjednoczonych i w przyjętej w 2021 do OECD Kostaryce.

Coraz większa bieda w kraju

Płaca minimalna w bieżącym roku w Izraelu wynosi 5300 szekli (ok. 6,8 złotych), a próg ubóstwa w 2019 roku został ustanowiony na poziomie 3594 szekli (ok. 4,6 złotych), na osobę.

W Izraelu w roku 2020 12,1 proc. populacji stanowiły osoby w wieku 65 lat, lub więcej - podaje OECD. 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Times of Israel, ponad 2 miliony mieszkańców, tego zaledwie 9-milionowego państwa żyło poniżej granicy ubóstwa, czyli nie stać ich nawet na podstawowe produkty, potrzebne do przeżycia. W tym 40 tys. to osoby ocalałe z Holokaustu.

REKLAMA

Alarmująca bieda to wynik wielokrotnej zmiany rządu i tym samym braku konkretnych i odpowiednich działań skierowanych do najuboższych oraz pandemii. A ta niezwykle mocno dotknęła kraj. Kraj z początkiem pandemii został niemal całkowicie zamknięty. Obroty w sektorze turystycznym spadły o ponad 80 proc. czyli prawie 1,5 mld dolarów. Wiele osób praktycznie całkowicie zostało pozbawionych jakiegokolwiek dochodu.

Pomoc ubogim

W pomoc najuboższym włączyli się wolontariusze i właściciele restauracji, którzy nie czekali na działania rządzących. Jeden z właścicieli, cytowany przez portal, podkreśla, że liczba osób (w tym także dzieci), które korzystają z darmowych posiłków i paczek żywnościowych, wzrosła o 15 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Czytaj także:

To co portal podkreśla, to fakt, że wśród najuboższych są osoby, które ocalały z Holokaustu. Zwrócono na to szczególną uwagę, gdyż osoby, które przeżyły czasy wojny i więzienie w obozie koncentracyjnym, są w innych krajach traktowane tak samo jak weterani wojenni. Przysługują im szczególne dodatki, które mają zapobiegać właśnie takim sytuacjom, jak popadnięcie w skrajne ubóstwo.

REKLAMA

Times of Israel/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej