Izrael: zakończono budowę "żelaznego muru" na granicy ze Strefą Gazy
W Izraelu zakończono budowę "zaawansowanej technologicznie" bariery na granicy ze Strefą Gazy. Jej zadaniem jest chronienie Izraelczyków przed atakami za strony bojowników rządzącej palestyńską enklawą radykalnej organizacji Hamas.
2021-12-07, 20:10
Bariera, zwana przez izraelski rząd "żelaznym murem", ma 65 km długości i jest naszpikowana urządzeniami o zaawansowanej technologii, m.in. kamerami, radarami i rozmaitymi czujnikami.
Poczucie bezpieczeństwa
Minister obrony Beny Ganc na uroczystości kończącej prace budowlane powiedział, że "ten innowacyjny projekt ma dać obywatelom Izraela poczucie bezpieczeństwa". - Jesteśmy gotowi na to, aby udaremnić wszelkie próby Hamasu wyrządzenia krzywdy obywatelom Izraela - oświadczył.
Bariera ma część podziemną, która ma zapobiec kopaniu tuneli między Strefą Gazy a ziemiami izraelskimi, jest także wysunięta w morze i "podłączona do zdalnie sterowanego systemu uzbrojenia". W niektórych miejscach składa się z odcinków betonowych.
W Strefie Gazy żyje ok. 2 mln Palestyńczyków. Władze izraelskie oskarżają Hamas o kopanie tuneli i wykorzystywanie ich do atakowania obiektów w Izraelu i do przemytu.
REKLAMA
Konflikt
W sierpniu wybuchły starcia między armią izraelską a Palestyńczykami w odpowiedzi na wezwanie kilku grup palestyńskich w Strefie Gazy do protestu przeciwko blokadzie, nałożonej 15 lat temu przez Izrael na palestyńską enklawę.
Wojsko izraelskie użyło gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, natomiast protestujący palili opony. Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy 11 Palestyńczyków zostało rannych, w tym trzech od ostrej amunicji.
Ze swojej strony Izrael poinformował, że balony zapalające spowodowały pożary buszu przy granicy ze Strefą Gazy.
- Naloty na cele Hamasu w Strefie Gazy. To odpowiedź Izraela na strzelaninę przy granicy
- Konflikt w Strefie Gazy. Kilkudziesięciu Palestyńczyków rannych w starciach przy granicy z Izraelem
- Izrael zmaga się z rosnącą liczbą skrajnie ubogich. Wielu z nich to ocalali z Holokaustu
- "Brak planu B". Były premier Izraela gorzko o dotychczasowej postawie państw wobec Iranu
Zobacz także: Artur Dziambor w audycji "Rozmowa Polskiego Radia 24"
nj
REKLAMA