"Europa musi zapewniać bezpieczeństwo swoim granicom". Premier po spotkaniu z szefem włoskiego rządu
Tematem rozmowy między premierem Mateuszem Morawieckim a szefem włoskiego rządu Mario Draghim było bezpieczeństwo w Europie oraz zagrożenia ze strony Rosji. Polski premier poinformował również, że podczas niedzielnego spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem będzie próbował go namawiać, by nie ulegał presji Rosji w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
2021-12-09, 13:50
Podczas spotkania w Rzymie poruszono kwestie związane z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, a także manipulacji cenowych na rynku gazu ziemnego oraz systemu handlu certyfikatami emisji CO2. - Powiedziałem panu premierowi, że będę proponował na Radzie Europejskiej, aby system ETS nie mógł być wykorzystywany przez różnego rodzaju inwestorów spoza branż, które muszą posługiwać się uprawnieniami do systemu ETS - poinformował polski premier. - Dyskutowaliśmy, w jaki sposób obniżać ceny gazu i tutaj też kilka pomysłów z obu stron padło - dodał Mateusz Morawiecki.
"Niemcy rozważą wykluczenie Nord Stream 2"
Szef rządu powiedział, że w Niemczech pojawiają się głosy, iż jeśli dojdzie do eskalacji napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej, to Niemcy rozważą wykluczenie Nord Stream 2 z działalności operacyjnej. - Cieszę się, że takie głosy się pojawiają, niestety bardzo późno - powiedział polski premier. - Nord Stream 2 nie powinien powstać. Przestrzegaliśmy przed tym, że może być przedmiotem szantażu, i tak się niestety dzisiaj stało. I dlatego będę bardzo namawiał pana kanclerza Olafa Scholza do tego, aby nie dać się, nie ulec presji ze strony Rosji i nie pozwolić na to, żeby Nord Stream 2 był instrumentem szantażu wobec Ukrainy, instrumentem szantażu wobec Polski, instrumentem szantażu wobec Unii Europejskiej - oświadczył Mateusz Morawiecki.
Premier powiedział, że przyszłotygodniowy szczyt Rady Europejskiej będzie ważny, ponieważ poruszy kwestie Partnerstwa Wschodniego. Szef rządu dodał, że sytuacja w tym obszarze jest w nie najlepszym stanie ze względu na to, co dzieje się na Białorusi, ale także z powodu presji na Mołdawię i Ukrainę.
- Nam zależy na stabilnym, dobrym rozwoju naszych sąsiadów i to jedna z podstawowych przyczyn, dla których na pewno agenda Rady Europejskiej będzie zdominowana przez agresywną politykę Rosji - oświadczył premier. - Postaram się o to, aby ten temat nie tylko był głównym, dominującym tematem Rady Europejskiej, ale także, żeby nasze przeciwdziałania były konkretne - dodał. Mateusz Morawiecki poinformował, że kolejny temat Rady będzie dotyczył Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, o którym rozmawiał także z premierem Włoch. Na Radzie Europejskiej ma się też pojawić temat manipulacji cenowych rosyjskiego Gazpromu. Premier podkreślił, że Polska domaga się od Komisji Europejskiej działań, które zastopują manipulacje cenami gazu ze strony Rosji.
REKLAMA
"Sankcje muszą być realne"
- Europa musi móc zapewniać bezpieczeństwo swoim granicom. Ważne, byśmy w ramach całego Paktu Północnoatlantyckiego byli na tej samej długości fali - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Wyraził również zadowolenie z uzgodnienia stanowisk z premierem Włoch. - Była to bardzo dobra rozmowa pomiędzy państwami, które traktują się nie tylko po partnersku, ale po prostu po przyjacielsku - powiedział Morawiecki.
Pytany o kwestię relacji UE - Rosja, premier podkreślił, że w rozmowie z szefem włoskiego rządu poruszył również kwestię unijnych sankcji, które mają zostać nałożone na to państwo. - Powiedziałem premierowi, że te sankcje muszą być realne. Premier Draghi oczywiście się z tym zgodził - powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rozmawiali także o "trudnych i bardzo niedobrych" scenariuszach.
Premier stwierdził, że fakt, iż na Kremlu może być rozważana inwazja na Ukrainę, budzi olbrzymi niepokój, także we Włoszech. - Nie możemy być przedmiotem szantażu - z tym zgodziliśmy się podczas tej rozmowy, a także podczas moich wcześniejszych wizyt w Paryżu, Berlinie, Lublanie czy innych stolicach - powiedział Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
Spotkania premiera
Rzym był kolejną europejską stolicą, którą w ostatnich tygodniach odwiedził Mateusz Morawiecki, by rozmawiać unijnymi przywódcami o zagrożeniach ze strony Białorusi i Rosji. Pod koniec listopada szef polskiego rządu spotkał się w dziewięciu krajach z 11 szefami rządów państw NATO i Unii Europejskiej, między innymi Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, oraz Grupy Wyszehradzkiej. Premier rozmawiał również z władzami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu, co zaowocowało powrotem części migrantów z Białorusi do swej ojczyzny.
REKLAMA
Posłuchaj
- Premier dla włoskiego dziennika: Putin chce podzielić Europę
- "Niepotrzebna rozmowa z przywódcą Rosji, to agresor, a nie partner." Kowalski o szczycie Biden-Putin
Zobacz także: Dariusz Klimczak w "24 pytania"
nj
REKLAMA