X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Etiopia: rebelianci ponownie przejęli zabytkowe miasto Lalibela

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 05:23
Rebelianci z Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia (TPLF) przejęli Lalibelę - miasto, którego zabytkowe, wykute w skałach kościoły znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mieszkańcy przekazali, że bojownicy zajęli Lalibelę bez walki.
Lalibela
LalibelaFoto: shutterstock.com/Dmitry Chulov

Według mieszkańców Lalibeli, którzy rozmawiali z AFP i Reutersem, Tigrajczycy w niedzielę ponownie zajęli miasto, zaledwie dwa tygodnie po tym, jak siły rządowe je odzyskały. - Tigrajczycy stacjonują w centrum miasta. Nie ma walk - powiedział jeden z mieszkańców. - Ludzie się boją. Niektórzy uciekają. Większości już nie ma, ponieważ obawiali się zemsty. (...) - wyznał drugi.

Jeden ze świadków, który rozmawiał z Reutersem, przekazał, że sprzymierzone z etiopskim rządem siły Amharczyków (Lalibela znajduje się w regionie Amhara) oraz ich sojusznicy, zaczęli się wycofywać z miasta już w sobotę wieczorem.

Tigrajczycy nie potwierdzili Reutersowi, że zajęli Lalibelę, ale wydali oświadczenie, w którym mówili o "szeroko zakrojonych kontrofensywach" w wielu miejscach, w których odnieśli "wielkie zwycięstwo".

W Lalibeli znajduje się jedenaście kościołów, które zostały wykute na przełomie XII i XIII wieku. Są ważnym miejscem dla wyznawców etiopskiego kościoła ortodoksyjnego, a także jednym z głównych celów turystów podróżujących po Etiopii.

Konflikt 

Konflikt zbrojny między etiopskim rządem centralnym a oskarżanym przez niego o separatystyczne tendencje rządem autonomicznego regionu Tigraj trwa od listopada 2020 r. Zarówno rząd w Addis Abebie, jak i władze Tigraju wywodzące się z TPLF kwestionują wzajemnie swą legitymację.

W Etiopii obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony na początku listopada, kiedy przedstawiciel wrogiego wobec etiopskiego rządu Tigrajskiego Frontu Wyzwolenia (TPLF) ogłosił, że siły powstańcze znajdują się niedaleko stolicy, Addis Abeby.

W konflikcie zginęły dotąd już tysiące osób. Według ONZ na skutek prowadzonej przez rząd centralny blokady regionu swoje domy musiały opuścić miliony Tigrajczyków, a setkom tysięcy z nich grozi głód. Rząd w Addis Abebie odrzuca zarzuty o blokowanie pomocy humanitarnej dla Tigraju.

Czytaj także:
aksum shutterstock_1044253363 1200.jpg
Masakra w Etiopii. Życie straciło kilkaset osób chroniących się w kościele

Czytaj także:

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Etiopia Afryka

Czytaj także

"Stanowczo potępiamy barbarzyńską zbrodnię". Polskie MSZ interweniuje po masakrze w Etiopii

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:49
Wzywamy strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy i apelujemy o nieskrępowany dostęp dla dostaw humanitarnych do prowincji Tigraj - podkreślił w piątek MSZ w stanowisku w związku z doniesieniami o zbrodniach popełnionych w Aksum w regionie Tigraj w Etiopii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach stanu w Sudanie. Ekspert: ten kraj od dawna znajdował się w stanie wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 19:00
Rada Bezpieczeństwa ONZ przy zamkniętych drzwiach dyskutuje o sytuacji w Sudanie, gdzie doszło w poniedziałek do wojskowego zamachu stanu. Sudańska armia, dokonując przewrotu, przejęła władzę z rąk cywilno-wojskowej Suwerennej Rady. 
rozwiń zwiń