more_horiz
Wiadomości

"To czysto komercyjna sytuacja". Rzecznik Kremla o dostawach gazu do Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:08
Rosja zapewnia, że ograniczenie dostaw gazu do Niemiec nie ma nic wspólnego z polityką. - To czysto komercyjna sytuacja. O konkretne przyczyny trzeba pytać Gazprom - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Ograniczenie przez Rosję dostaw gazu rurociągiem Jamał-Europa wpływa na poziom rezerw i podbija cenę surowca na europejskiej giełdzie.
Ograniczenie przez Rosję dostaw gazu rurociągiem Jamał-Europa wpływa na poziom rezerw i podbija cenę surowca na europejskiej giełdzie.Foto: Konstantin Lenkov/Shutterstock

Agencja TASS napisała, że Gazprom nie zamówił mocy przesyłowych dla rurociągu Jamał-Europa, dlatego paliwo obecnie płynie rewersem z Niemiec do Polski. W ocenie części zachodnich analityków, rosyjski koncern próbuje w ten sposób wywrzeć presję na Unię Europejską, aby jak najszybciej wydała zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

Ograniczenie przez Rosję dostaw gazu rurociągiem Jamał-Europa wpływa na poziom rezerw i podbija cenę surowca na europejskiej giełdzie. W 2020 r. wygasła długoterminowa umowa tranzytowa między Polską i Rosją. Warszawa nie odnowiła porozumienia, ponieważ zdecydowała się na ogólnodostępną rezerwację i sprzedaż mocy przesyłowych.

Czytaj także:

Jak zauważają europejscy analitycy, w pierwszym roku funkcjonowania takiego systemu Gazprom zarezerwował przepustowość na 12 miesięcy. Jednak już w tym roku w październiku i listopadzie rosyjski koncern zamówił tylko około 30 procent mocy, a w ostatniej sesji na 21 grudnia zrezygnował z zamówienia.

Posłuchaj
00:53 11466386_1.mp3 Rosja manipuluje cenami i dostawami gazu do Europy (IAR)

Nord Stream 2

Zdaniem analityków, Gazprom wywołując trudną sytuację na europejskim rynku, chce wymusić na Berlinie i Brukseli zgodę na uruchomienie Nord Stream 2. Gdy tak się stanie, gazociągi tranzytowe biegnące przez Polskę i Ukrainę będą wykorzystywane sporadycznie, jako tak zwana rezerwa bilansująca.

Część polityków z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski od dawna ostrzegała, że budowa Nord Stream 2 może zachwiać bezpieczeństwem europejskiego rynku energetycznego.

ZOBACZ TAKŻE: Henryk Kowalczyk o wzroście cen energii

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem