more_horiz
Wiadomości

Węgry nie zmienią ustaw dotyczących migracji mimo wyroku TSUE. Jasna deklaracja Orbana

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 17:20
- Rząd zdecydował, że nie podejmiemy żadnych działań, by zmienić system ochrony granic. Utrzymamy dotychczasowe procedury, choć trybunał europejski zlecił nam je zmienić - oświadczył premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie.
Premier Orban zadeklarował, że Węgry nie zmienią ustaw dotyczących migracji
Premier Orban zadeklarował, że Węgry nie zmienią ustaw dotyczących migracjiFoto: photocosmos1/shutterstock

W listopadzie TSUE orzekł, że automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju, jest niezgodne z prawem UE, a Węgry naruszyły prawo unijne, "obwarowując sankcją karną działalność organizacyjną, prowadzoną w celu umożliwienia wszczęcia postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej osobom, które nie spełniają ustanowionych przez prawo krajowe kryteriów przyznania tej ochrony".

10 grudnia węgierski Trybunał Konstytucyjny orzekł zaś, że rząd ma prawo stosować własne środki w kwestiach, w których UE nie podjęła jeszcze decyzji dotyczących wspólnej implementacji zasad unijnych. Jak podkreśliła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, TK skupił się wyłącznie na kwestii migracji, a Węgry pozostają oddanym członkiem UE.

Premier oświadczył ponadto we wtorek, że kwestie migracji i ochrony dzieci będą mieć na Węgrzech w przyszłym roku kluczowe znaczenie.

Referendum ws. prawa do wychowania dzieci

Jak zaznaczył, ważną rolę odegra referendum w sprawie ochrony dzieci, w którym Węgrzy zdecydują, czy prawo do wychowania dzieci należy wyłącznie do rodziców. W referendum tym ma zostać zadane m.in. pytanie: "Czy opowiada się Pan/i za tym, żeby w instytucji oświatowej organizowano dzieciom zajęcia, prezentujące orientacje seksualne także bez zgody rodzica?"

Orban poinformował, że Węgry zamówiły 9,5 mln dawek szczepionki Pfizera przeciw COVID-19. W ostatnich dniach wykryto na Węgrzech 15 przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa.

Powtórzył też, że ze względu na opór społeczny rząd nie chce wprowadzać obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 i wyraził przekonanie, że zaszczepienie chętnych trzecią dawką powstrzyma postęp pandemii.

Premier zapowiedział również, że jeśli Fidesz wygra wiosenne wybory parlamentarne, to w drugiej połowie 2022 r. podniesione zostaną wynagrodzenia pedagogów.

Władze zapowiedziały już w najbliższym czasie szereg podwyżek, m.in. 10-procentową podwyżkę wynagrodzeń dla policjantów i żołnierzy, 21-procentową - dla pielęgniarek, a 20-procentową - dla pracowników żłobków, pracowników socjalnych oraz pracowników kultury.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem