more_horiz
Wiadomości

Imigranci w Niemczech. Liczba wniosków o azyl rośnie szybciej niż w innych krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 15:30
W tym roku w Niemczech liczba wniosków o azyl wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu do innych państw UE. W sumie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy kraje Wspólnoty zarejestrowały 355 955 wniosków. 
Kolejka do centrum azylowego w Berlinie
Kolejka do centrum azylowego w BerlinieFoto: ArTono/Shutterstock

"Die Welt" przypomina, że w ubiegłym roku liczba osób ubiegających się o azyl w Unii Europejskiej znacznie spadła, głównie z powodu pandemii. Media grupy Funke powołując się na dane Eurostatu, podały, że od stycznia do września 2021 r. nastąpił wzrost o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Na Niemcy przypadło 28,4 proc. (100 240) wszystkich wniosków o azyl, złożonych po raz pierwszy w Unii Europejskiej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. To więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE. W analogicznym okresie ubiegłego roku udział Niemiec wyniósł 24,3 proc.

Imigranci w Unii Europejskiej

Innymi najchętniej wybieranymi krajami docelowymi dla osób ubiegających się o azyl są Francja z 20 proc. wniosków (73 255), Hiszpania z 11 proc. (39 755) oraz Włochy z 8 proc. (28 645).

"Oznacza to, że prawie dwie trzecie wszystkich wniosków o azyl w 27 krajach UE dotyczą czterech najludniejszych krajów - wskazuje "Die Welt". Dla porównania, Węgry w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. zaakceptowały zaledwie 30 wstępnych wniosków o azyl.

Skąd pochodzą imigranci?

W świetle danych, w 2020 roku największą grupę osób ubiegających się o azyl w Unii Europejskiej stanowili migranci z Afganistanu i Syrii, będący jedną trzecią wszystkich wnioskodawców. Na kolejnym miejscu znaleźli się migranci z Pakistanu i Iraku.

Jak podsumowuje "Die Welt", "poziom z 2019 roku, kiedy w krajach Unii Europejskiej wnioski złożyło 612 000 migrantów, prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty w tym roku".

Zobacz także: Zbigniew Rau w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem