more_horiz
Wiadomości

"Powrót do czasów stalinizmu". IPN sprzeciwia się likwidacji stowarzyszenia Memoriał

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 15:17
- Instytut Pamięci Narodowej wyraża sprzeciw wobec likwidacji rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał - poinformował IAR rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. Rosyjski Sąd Najwyższy nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia "Memoriał". O taką decyzję zabiegała tamtejsza Prokuratura Generalna.
Stanowczy sprzeciw IPN wobec decyzji rosyjskiego sądu, który ogłosił likwidację stowarzyszenia Memoriał
Stanowczy sprzeciw IPN wobec decyzji rosyjskiego sądu, który ogłosił likwidację stowarzyszenia MemoriałFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Prokuratorzy zarzucili stowarzyszeniu między innymi prowadzenie działalności, która szkodzi wizerunkowi Rosji.

Rafał Leśkiewicz powiedział, że Memoriał to niezwykle ważna instytucja, dzięki której ofiary represji stalinowskich zostały zrehabilitowane. - To organizacja niezwykle zasłużona dla badania zbrodni okresu sowieckiego, organizacja, która od wielu lat działa na rzecz upamiętniania ofiar, a także dokumentowania zbrodni systemu sowieckiego - mówił.

Memoriał likwidacja. Historia walki o prawdę

Rzecznik IPN przypominał, że w 1991 roku z inicjatywy Memoriału uchwalono ustawę o rehabilitacji ofiar represji politycznych, która przywróciła cześć i pamięć setkom tysięcy obywateli Związku Sowieckiego, a dzień 30 października jest Dniem Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Rafał Leśkiewicz podkreślił, że Memoriał jest niezwykle ważny dla Polski i Polaków, ponieważ dzięki wysiłkom jego członków udało się ustalić losy setek tysięcy Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. - W 2012 roku Stowarzyszenie Memoriał zostało uhonorowane Nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej, właśnie za w działalność związaną z dokumentowaniem zbrodni z okresu sowieckiego, w tym między innymi za współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej, a także wcześniej z Ośrodkiem Karta gdzie realizowany był projekt Indeks Represjonowanych - mówił rzecznik IPN.

Projekt - przypominał Rafał Leśkiewicz - polegał na stworzeniu imiennej dokumentacji losów obywateli polskich, represjonowanych w Związku Sowieckim w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

"Powrót do czasów stalinizmu"

Rafał Leśkiewicz dodał, że likwidacja Memoriału to powrót do czasów, o których prawdę ujawniało Stowarzyszenie. - Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej decyzja Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej to powrót do najczarniejszych czasów stalinizmu, gdzie dławiono wszelkie przejawy wolnego słowa i prób niezależnych rzetelnych badań - mówił. Rzecznik IPN dodał, że Instytut ma nadzieję, że ta decyzja ulegnie jeszcze zmianie.

W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka, proces w sprawie likwidacji Memoriału miał charakter polityczny, a zarzuty stawiane stowarzyszeniu były bezzasadne. Wiceprzewodniczący stowarzyszenia - Nikita Pietrow - powiedział Polskiemu Radiu, że rosyjskie władze dążą do likwidacji wszystkich organizacji, które nie są podporządkowane Kremlowi.

Posłuchaj
00:28 11475061_1.mp3 IPN sprzeciwia się likwidacji rosyjskiego Stowarzyszenia "Memoriał". (IAR)

Czytaj także:


jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem