"Powrót do czasów stalinizmu". IPN sprzeciwia się likwidacji stowarzyszenia Memoriał
- Instytut Pamięci Narodowej wyraża sprzeciw wobec likwidacji rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał - poinformował IAR rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. Rosyjski Sąd Najwyższy nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia "Memoriał". O taką decyzję zabiegała tamtejsza Prokuratura Generalna.
2021-12-28, 15:17
Rafał Leśkiewicz powiedział, że Memoriał to niezwykle ważna instytucja, dzięki której ofiary represji stalinowskich zostały zrehabilitowane. - To organizacja niezwykle zasłużona dla badania zbrodni okresu sowieckiego, organizacja, która od wielu lat działa na rzecz upamiętniania ofiar, a także dokumentowania zbrodni systemu sowieckiego - mówił.
Memoriał likwidacja. Historia walki o prawdę
Rzecznik IPN przypominał, że w 1991 roku z inicjatywy Memoriału uchwalono ustawę o rehabilitacji ofiar represji politycznych, która przywróciła cześć i pamięć setkom tysięcy obywateli Związku Sowieckiego, a dzień 30 października jest Dniem Pamięci Ofiar Represji Politycznych.
Rafał Leśkiewicz podkreślił, że Memoriał jest niezwykle ważny dla Polski i Polaków, ponieważ dzięki wysiłkom jego członków udało się ustalić losy setek tysięcy Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. - W 2012 roku Stowarzyszenie Memoriał zostało uhonorowane Nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej, właśnie za w działalność związaną z dokumentowaniem zbrodni z okresu sowieckiego, w tym między innymi za współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej, a także wcześniej z Ośrodkiem Karta gdzie realizowany był projekt Indeks Represjonowanych - mówił rzecznik IPN.
REKLAMA
Projekt - przypominał Rafał Leśkiewicz - polegał na stworzeniu imiennej dokumentacji losów obywateli polskich, represjonowanych w Związku Sowieckim w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu.
"Powrót do czasów stalinizmu"
Rafał Leśkiewicz dodał, że likwidacja Memoriału to powrót do czasów, o których prawdę ujawniało Stowarzyszenie. - Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej decyzja Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej to powrót do najczarniejszych czasów stalinizmu, gdzie dławiono wszelkie przejawy wolnego słowa i prób niezależnych rzetelnych badań - mówił. Rzecznik IPN dodał, że Instytut ma nadzieję, że ta decyzja ulegnie jeszcze zmianie.
W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka, proces w sprawie likwidacji Memoriału miał charakter polityczny, a zarzuty stawiane stowarzyszeniu były bezzasadne. Wiceprzewodniczący stowarzyszenia - Nikita Pietrow - powiedział Polskiemu Radiu, że rosyjskie władze dążą do likwidacji wszystkich organizacji, które nie są podporządkowane Kremlowi.
Posłuchaj
- Rosja: sąd zaostrzył karę wobec szefa Memoriału. "To zemsta służb"
- Likwidacja Memoriału. Były ambasador RP w Moskwie: stowarzyszenie płaci za swoje wielkie zasługi
jbt
REKLAMA