more_horiz
Wiadomości

Milion osób w ciągu doby. Padł rekord zakażeń w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:30
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 454 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 294 miliony. W Stanach Zjednoczonych w ciągu jednej doby zakaziło się milion osób.
Koronawirus: 5 mln 454 tysiące ofiar
Koronawirus: 5 mln 454 tysiące ofiarFoto: Shutterstock/tetiana.photographer

Nowy wariant koronawirusa notuje kolejne rekordy zakażeń na świecie. W Stanach Zjednoczonych w ciągu jednej doby zakaziło się milion osób. To największa liczba od początku pandemii COVID-19. 

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii, poinformowali, że w poniedziałek w USA wykryto 1 milion 80 tysięcy nowych zakażeń. To światowy rekord od początku pandemii SARS-CoV-2. Za tak wysoką liczbą zachorowań stoi nowy wariant koronawirusa omikron, który, choć nie jest tak śmiertelny jak odmiana delta, to rozchodzi się w błyskawicznym tempie.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zwróciło też uwagę, że każdego dnia do szpitali trafiało średnio 672 dzieci z COVID-19, najwięcej od wybuchu pandemii. W tygodniu kończącym się 30 grudnia było ich ponad 325 tys., co stanowi 64 proc. wzrost w porównaniu z poprzedzającym.

W największym amerykańskim szpitalu pediatrycznym w USA, Texas Children's Hospital w Houston, liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa wzrosła czterokrotnie w ciągu zaledwie ostatnich dwóch tygodni. Napędza to omikron.

Gwałtownie pogorszyła się także sytuacja we Francji i w Szwecji. Od tygodnia francuska służba zdrowia notuje rekordowe dane epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron. Nowe dane wskazują na najwyższą liczbę zakażeń od początku pandemii: 270 tysięcy. Narodowa Agencja Zdrowia zaznaczyła też, że po raz pierwszy od siedmiu miesięcy przekroczono próg 20 tysięcy pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W szpitalach przebywa średnio o 1145 więcej zakażonych. Na OIOM-ach jest ponad 3600 pacjentów z koronawirusem.

Kampania szczepień

 Francuski rząd wprowadził nowe restrykcje sanitarne i skrócił czas trwania kwarantanny dla zakażonych, aby uniknąć paraliżu kraju z powodu piątej fali pandemii. Władze chcą też przyspieszyć kampanię szczepień i wprowadzić paszporty szczepionkowe w połowie stycznia. 

Od kilku dni w kraju trzeba nosić maseczki na zewnątrz, zmniejszone zostały imprezy masowe, a w pociągach dalekobieżnych nie można już jeść ani pić.

W Szwecji także zakaziło się najwięcej osób od początku pandemii: ponad 11 tysięcy. Wśród osób z koronawirusem są też szwedzka para królewska: król Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia. Według lekarzy oboje czują się dobrze.

Wzrost zachorowań na COVID-19 jest także odnotowywany w Niemczech. Urzędy zdrowia w ciągu ostatniej doby zgłosiły do Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie 58 912 nowych zakażeń koronawirusem.

Według nowych danych, w całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 346 zgonów. Tydzień temu było 414 przypadków śmiertelnych. RKI naliczył 7 297 320 potwierdzonych zakażeń Sars-CoV-2 od początku pandemii.

Rzeczywista całkowita liczba może być znacznie wyższa, gdyż wiele zakażeń nie jest wykrywanych. Minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach chce przeforsować na planowanych federalno-landowych konsultacjach w sprawie pandemii koronawirusa ostrzejsze ograniczenia kontaktów oraz skrócenie czasu kwarantanny.

Na całym świecie na Covid-19 zmarło dotąd 5 milionów i 454 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 294 miliony.


Posłuchaj
00:52 11485451_1.mp3 Na całym świecie na Covid-19 zmarło dotąd 5 milionów i 454 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 294 miliony - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem