more_horiz
Wiadomości

Francja czci pamięć ofiar. Siódma rocznica ataku na "Charlie Hebdo"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:25
W Paryżu uczczono pamięć ofiar ataku terrorystycznego na redakcję "Charlie Hebdo". Siedem lat temu islamscy terroryści wtargnęli do budynku, w którym mieściła się redakcja satyrycznego tygodnika i zamordowali 12 osób. Atak był aktem zemsty za publikację karykatur proroka Mahometa na łamach pisma.
Rocznica zamachów na redakcję Charlie Hebdo
Rocznica zamachów na redakcję "Charlie Hebdo"Foto: THOMAS COEX / POOL/PAP

Władze Paryża oraz przedstawiciele rządu złożyli wieńce przy dawnej siedzibie redakcji "Charlie Hebdo". Znajduje się tam tablica z nazwiskami 11 osób - rysowników, współpracowników tygodnika i ochroniarza - zamordowanych w tym miejscu przez dwóch islamistów - braci Cherifa i Saida Kouachi. Oddano także hołd policjantowi, który zginął, gdy próbował zatrzymać uciekających sprawców ataku.

Francuskie władze złożyły również kwiaty przed koszernym supermarketem w paryskiej dzielnicy Bel-Air, zaatakowanym przez innego islamistę dwa dni po zamachu na "Charlie Hebdo". Zginęło wówczas pięć osób. "Paryż pamięta i oddaje hołd ofiarom zamachów ze stycznia 2015 roku. Nigdy o nich nie zapomnimy" - napisała w mediach społecznościowych mer Paryża.

Proces ws. ataku na "Charlie Hebdo"

We wrześniu 2020 r. rozpoczął się proces 14 osób oskarżonych o współudział w tych atakach terrorystycznych. Po trzech latach śledztwa prokuratura postawiła najcięższe zarzuty współudziału w zamachach terrorystycznych dwóm z 14 oskarżonych - Mohamedowi Belhoucine i Alemu Rizie Polatowi. Główni sprawcy zostali na miejscu zastrzeleni przez policję, a trzy osoby uznane za kluczowych pomocników przy organizowaniu ataków, w tym Belhoucine, były sądzone zaocznie.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem