more_horiz
Wiadomości

Biały Dom: bezpieczeństwo sojuszników ze wschodniej flanki NATO jest dla USA świętym zobowiązaniem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 23:26
Biały Dom zaprzecza doniesieniom telewizji NBC, że przed rozmowami z Rosją przygotowuje opcje redukcji wojsk USA w Europie Wschodniej. Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa Emily Horne zapewniła Polskie Radio, że bezpieczeństwo sojuszników ze wschodniej flanki NATO jest dla USA "świętym zobowiązaniem".
Biały Dom zaprzecza, że przygotowuje opcje redukcji sił USA w Europie Wschodniej.
Biały Dom zaprzecza, że przygotowuje opcje redukcji sił USA w Europie Wschodniej. Foto: Aleksiej Witwicki / Forum

Telewizja NBC poinformowała, że USA nie wykluczają zmniejszenia zaangażowania wojskowego w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli Moskwa podejmie podobne kroki w regionie na zasadzie wzajemności. Propozycja taka miała być przygotowywana na zbliżające się rozmowy z Rosją. Dziennikarze NBC powołali się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji. Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu Emily Horne zaprzeczyła jednak, by przed rozmowami z Rosją strona amerykańska przygotowywała takie propozycje.

- W rzeczywistości jasno ostrzegliśmy Rosję, publicznie i prywatnie, że w przypadku dalszej inwazji na Ukrainę wzmocnimy naszych sojuszników ze wschodniej flanki NATO, wobec których mamy święte zobowiązanie - stwierdziła Horne w oświadczeniu dla Polskiego Radia. Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa podkreśliła, że USA są zjednoczone z sojusznikami z NATO wobec obecnego kryzysu zgodnie z zasadą "nic o Was bez Was".

Posłuchaj
00:51 11490097_1.mp3 Biały Dom zaprzecza, że przygotowuje opcje redukcji sił USA w Europie Wschodniej. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem