more_horiz
Wiadomości

USA i Rosja zakończyły rozmowy w Genewie. Sherman: nie będziemy podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 20:22
Agencja Ria Novosti poinformowała, że w Genewie zakończyły się rosyjsko-amerykańskie rozmowy dotyczące tak zwanej stabilności strategicznej. Spotkanie trwało blisko 8 godzin. 
Wendy Sherman: nie zrezygnujemy ze współpracy z suwerennymi krajami
Wendy Sherman: nie zrezygnujemy ze współpracy z suwerennymi krajamiFoto: PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL

Przewodniczący rosyjskiej delegacji Siergiej Riabkow, oświadczył, że nie udało się zbliżyć stanowisk w kwestii nierozszerzania NATO na Wschód. Wiceszef rosyjskiego MSZ podkreślił, że temat ten jest priorytetowy dla Rosji i pozostałe kwestie są z nim ściśle związane.

Dodał, że Moskwa nie stawia żadnych ograniczeń czasowych w prowadzeniu negocjacji, ale liczy, iż zostaną one zakończone jak najszybciej. Przewodniczący rosyjskiej delegacji powtórzył, że Rosja nie stanowi zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych i państw NATO. Jedank według wiceszefa rosyjskiej dyplomacji, teraz Rosji zależy przede wszystkim na gwarancji, że Ukraina i Gruzja nie zostaną przyjęte do NATO i Sojusz nie będzie rozwijał swoich wpływów w państwach dawnego Związku Radzieckiego.

"Tych rozmów nie można nazwać negocjacji"

Z koeli Wendy Sherman podkreśliła, że sprawa liczebności wojsk amerykańskich w Europie nie była przedmiotem dyskusji. Zastępca sekretarza stanu USA poinformował podczas telekonferencji, że Stany Zjednoczone przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia systemów rakietowych (w rodzaju zerwanego traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótkiego zasięgu), a także wzajemnych restrykcji manewrów wojskowych.

Jednak nie podała szczegółów tych propozycji. Zastępca sekretarza stanu dodał, że w sprawie rosyjskich postulatów zamknięcia drzwi przyszłym członkom NATO strona amerykańska była stanowcza. - Nie zrezygnujemy ze współpracy z suwerennymi krajami, które chcą współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi. Nie będziemy też podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, o Europie bez Europy ani o NATO bez NATO - powiedziała Wendy Sherman po zakończeniu ośmiogodzinnego spotkania w Genewie z delegacją rosyjską.

Wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji określiła rozmowy mianem rzeczowych i szczerych. Dodała jednak, że nie można ich nazywać negocjacjami, ponieważ mają bardzo wstępny charakter.

Posłuchaj
00:51 11493819_1.mp3 Siergiej Riabkow: Moskwa nie stawia żadnych ograniczeń czasowych w prowadzeniu negocjacji, ale liczy, iż zostaną one zakończone jak najszybciej (IAR)
Posłuchaj
00:48 11493889_1 (2).mp3 Wendy Sherman: nie będziemy podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, o Europie bez Europy ani o NATO bez NATO (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem