more_horiz
Wiadomości

Przewodnictwo Polski w OBWE. Szef MSZ: nasz kraj chce dążyć do wznowienia dialogu Rosji z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 16:53
Szef MSZ Zbigniew Rau mówi o braku przełomu w rozmowach na temat Rosji i Ukrainy. W Wiedniu odbyło się posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Posiedzenie Stałej Rady OBWE z udziałem ministra spraw zagranicznych Polski
Posiedzenie Stałej Rady OBWE z udziałem ministra spraw zagranicznych PolskiFoto: Twitter/MZ

Od 1 stycznia jej pracami kieruje Polska, a przewodniczącym OBWE jest minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Polityk podkreślił, że Organizacja to obok rozmów amerykańsko-rosyjskich i Rady NATO-Rosja jedna z głównych platform dialogu m.in. o bezpieczeństwie w Europie Wschodniej.

Polski minister zapewnił, że nasz kraj chce dążyć do wznowienia dialogu Rosji z Ukrainą, ale w duchu poszanowania prawa międzynarodowego i zasad OBWE. Na razie jednak droga do takiego konsensusu jest daleka.

- Obecnie trudno mówić o jakimś przełomie, sądzę, że stanowiska zostały zarysowane. Należy oczekiwać tego, że one będą dalej prezentowane. Jeśli będą dalej prezentowane, to może będzie można oczekiwać jakiejś elastyczności [...], ale elastyczności zgodnie z postanowieniami prawa międzynarodowego oraz zasad i zobowiązań - podkreślił szef MSZ.

Posłuchaj
00:53 11499398_1.mp3 Szef polskiego MSZ o braku przełomu w rozmowach nt. Ukrainy (IAR)

Misja OBWE na Ukrainie

Minister Zbigniew Rau zapowiedział również, że polskie przewodnictwo nie będzie szczędzić wysiłków, by przedłużyć wygasający z końcem marca mandat Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie. Szef MSZ zapowiedział, że to właśnie Ukraina będzie celem jego pierwszej oficjalnej wizyty w roli przewodniczącego OBWE.

- Z pewnością odwiedzę też wschodnią część Ukrainy, aby zbadać na miejscu, jak wygląda sytuacja. Bardzo ważnym priorytetem polskiego przewodnictwa w OBWE jest sytuacja cywilów dotkniętych konfliktami zbrojnymi, więc będzie to bardzo ważna część mojej wizyty na Ukrainie - zaznaczył Zbigniew Rau.

Sekretarz generalna OBWE Helga Schmid przekazała, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba cywilnych przekroczeń tzw. linii kontaktowej w Donbasie spadła aż o 95 proc.

Jak mówiła Helga Schmid, pozytywnym sygnałem jest natomiast wynegocjowane pod koniec grudnia z udziałem OBWE oraz Ukrainy i Rosji zawieszenia broni w Donbasie.

pkur

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Ukraina Rosja

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem