Przewodnictwo Polski w OBWE. Szef MSZ: nasz kraj chce dążyć do wznowienia dialogu Rosji z Ukrainą

Szef MSZ Zbigniew Rau mówi o braku przełomu w rozmowach na temat Rosji i Ukrainy. W Wiedniu odbyło się posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

2022-01-13, 16:53

Przewodnictwo Polski w OBWE. Szef MSZ: nasz kraj chce dążyć do wznowienia dialogu Rosji z Ukrainą
Posiedzenie Stałej Rady OBWE z udziałem ministra spraw zagranicznych Polski. Foto: Twitter/MSZ

Od 1 stycznia jej pracami kieruje Polska, a przewodniczącym OBWE jest minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Polityk podkreślił, że Organizacja to obok rozmów amerykańsko-rosyjskich i Rady NATO-Rosja jedna z głównych platform dialogu m.in. o bezpieczeństwie w Europie Wschodniej.

Polski minister zapewnił, że nasz kraj chce dążyć do wznowienia dialogu Rosji z Ukrainą, ale w duchu poszanowania prawa międzynarodowego i zasad OBWE. Na razie jednak droga do takiego konsensusu jest daleka.

- Obecnie trudno mówić o jakimś przełomie, sądzę, że stanowiska zostały zarysowane. Należy oczekiwać tego, że one będą dalej prezentowane. Jeśli będą dalej prezentowane, to może będzie można oczekiwać jakiejś elastyczności [...], ale elastyczności zgodnie z postanowieniami prawa międzynarodowego oraz zasad i zobowiązań - podkreślił szef MSZ.

REKLAMA

Posłuchaj

Szef polskiego MSZ o braku przełomu w rozmowach nt. Ukrainy (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Misja OBWE na Ukrainie

Minister Zbigniew Rau zapowiedział również, że polskie przewodnictwo nie będzie szczędzić wysiłków, by przedłużyć wygasający z końcem marca mandat Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie. Szef MSZ zapowiedział, że to właśnie Ukraina będzie celem jego pierwszej oficjalnej wizyty w roli przewodniczącego OBWE.

- Z pewnością odwiedzę też wschodnią część Ukrainy, aby zbadać na miejscu, jak wygląda sytuacja. Bardzo ważnym priorytetem polskiego przewodnictwa w OBWE jest sytuacja cywilów dotkniętych konfliktami zbrojnymi, więc będzie to bardzo ważna część mojej wizyty na Ukrainie - zaznaczył Zbigniew Rau.

Sekretarz generalna OBWE Helga Schmid przekazała, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba cywilnych przekroczeń tzw. linii kontaktowej w Donbasie spadła aż o 95 proc.

Jak mówiła Helga Schmid, pozytywnym sygnałem jest natomiast wynegocjowane pod koniec grudnia z udziałem OBWE oraz Ukrainy i Rosji zawieszenia broni w Donbasie.

REKLAMA

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej