more_horiz
Wiadomości

Kanada kieruje elitarny oddział wojskowy na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 04:58
Kanada skierowała na Ukrainę oddział wojsk specjalnego przeznaczenia, informuje stacja Global News. Według Amber Bineau, rzeczniczki dowódcy operacji specjalnych, elitarny oddział ma na celu pomóc w powstrzymaniu ewentualnej agresji Rosji na Ukrainę, a w jej przypadku - zagwarantować bezpieczną ewakuację kanadyjskich dyplomatów.
Kanada skierowała na Ukrainę oddział wojsk specjalnego przeznaczenia.
Kanada skierowała na Ukrainę oddział wojsk specjalnego przeznaczenia.Foto: Bumble Dee/Shutterstock

"Minionej doby dodatkowo wykryto i zarejestrowano rozlokowanie na tymczasowo okupowanym terytorium 275 jednostek sprzętu wojskowego zbrojnych formacji Federacji Rosyjskiej, które rozmieszczono, naruszając porozumienia mińskie" - napisał sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Zarejestrowano rozlokowanie m.in. czołgów, dział samobieżnych, opancerzonych pojazdów bojowych, haubic.

Poinformowano także, że na terenach kontrolowanych przez separatystów utrudniano działanie Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE, m.in. zakłócano sygnał drona i prowadzono ostrzał w stronę urządzenia.

Ukraina zapewnia, że kontroluje sytuację

"Zarejestrowane naruszenia ze strony Zbrojnych Sił Federacji Rosyjskiej świadczą o systematycznym tworzeniu przez nie warunków do dalszej eskalacji napięcia na linii rozgraniczenia. Oraz o próbach ukrycia swojej przestępczej działalności przed międzynarodowymi obserwatorami" - uważa ukraiński sztab.

Zapewniono, że ukraińskie siły kontrolują sytuację i "kontynuują wykonywanie zadań w ramach odparcia i powstrzymywania zbrojnej agresji". Sztab podkreślił, że strona ukraińska przestrzega porozumień mińskich i otwiera ogień tylko w przypadku, gdy działania przeciwnika stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia ukraińskich wojskowych i cywilów.

Wojna w Donbasie

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

Czytaj także:

Zobacz także:

jbt


Zobacz także

Zobacz także