more_horiz
Wiadomości

"Niepokojąco naiwny". Media krytykują wystąpienie Bidena ws. Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:20
Środowa konferencja prasowa prezydenta USA Joe Bidena, podczas której zasugerował, iż "niewielkie wtargnięcie" Rosji na Ukrainę, nie spotka się z reakcją NATO, sprawiła wrażenie, że w roli głównodowodzącego pozostaje on "niepokojąco naiwny" - pisze brytyjski "The Times". Gazeta ocenia, że Biden zachowuje się jak gadatliwy senator, a nie prezydent.
The Times ocenia, że Joe Biden jest niepokojąco naiwny
"The Times" ocenia, że Joe Biden jest "niepokojąco naiwny"Foto: EPA/Oliver Contreras / POOL

"Prezydent Biden wciąż jeszcze przemawiał na długiej jak maraton konferencji prasowej, kiedy Biały Dom rozpoczął operację sprzątania po jego nieostrożnych uwagach ujawniających podziały w NATO w sprawie Ukrainy. Po stwierdzeniu, że »niewielkie wtargnięcie« spowoduje, że członkowie NATO »będą musieli się kłócić o to, co robić, a czego nie robić«, prezydent wrócił później do rozróżniania konsekwencji cyberataku i gorącej wojny. Ale szkody zostały już wyrządzone" - ocenia "The Times".

Gazeta wskazuje, że obserwując konferencję prasową Bidena, stało się jasne, dlaczego tak rzadko on na nich występuje. Dziennik zauważa, że podobnie jak już nie raz zdarzało się to w pierwszym roku jego prezydentury, Biden rozpoczął od śmiałego scenariusza, w którym jasno przedstawił swoje intencje, ale w miarę upływu czasu, sprawy stawały się coraz bardziej zagmatwane.

"Wyraźne stanowisko zachodnich sojuszników, że rosyjska inwazja spotka się z druzgocącymi sankcjami wobec Moskwy, zostało zmieszane z wątpliwościami co do gwałtowności lub jedności odpowiedzi na cokolwiek innego niż atak czołgów na Kijów, ponieważ Biden uchylił rąbka tajemnicy na temat delikatnych zakulisowych dyskusji w sposób bardziej przypominający gadatliwego senatora niż prezydenta doglądającego delikatny kryzys międzynarodowy" - pisze "The Times"

"Konferencja prasowa sprawiła wrażenie, że po roku urzędowania najstarszy i pod wieloma względami najbardziej doświadczony politycznie przywódca USA pozostaje niepokojąco naiwny, jeśli chodzi o rolę głównodowodzącego" - konkluduje gazeta.

Czytaj także:

Szef MON o możliwej rosyjskiej agresji na Ukrainie

fc

Zobacz także

Zobacz także