more_horiz
Wiadomości

Szefowa KE grozi Rosji. "Zmasowane sankcje" odpowiedzią na atak na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 13:55
Jeżeli dojdzie do kolejnych ataków na integralność terytorialną Ukrainy, Unia Europejska odpowie zmasowanym sankcjami gospodarczymi i finansowymi - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Ursula von der Leyen: zmasowane sankcje na Rosję będą odpowiedzią na ew. atak na terytorium Ukrainy
Ursula von der Leyen: zmasowane sankcje na Rosję będą odpowiedzią na ew. atak na terytorium UkrainyFoto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

Będą ogromne sankcje wobec Rosji za kolejną agresję na Ukrainę - ostrzegła przewodnicząca Komisji Europejskiej. W nagraniu wideo do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Ursula von der Leyen podkreśliła jedność transatlantycką w tej sprawie. 

Von der Leyen ostrzega przed ciosem dla rosyjskiej gospodarki

Jak przypomniała, Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Moskwy oraz największym inwestorem w tym kraju, a pogorszenie relacji będzie znaczącym ciosem dla rosyjskiej gospodarki.

W czasie wystąpienia na Forum Ekonomicznym w Davos Ursula von der Leyen podkreśliła, że kraje Unii Europejskiej są gotowe do działania w razie eskalacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Szefowa KE o polityce Kremla: powiela autokratyczne wzorce

- Rosja i Europa mają wspólne położenie, kulturę i historię. Chcemy również wspólnej przyszłości. Nasze problemy nie leżą w samej Rosji czy jej mieszkańcach, ale w niebezpiecznej polityce Kremla powielającej wzorce rządów autokratycznych, a która przypomina znaną prawdę, że gdy brakuje zaufania, nie można go zastępować siłą i wymuszeniami - stwierdziła szefowa KE.

Ursula von der Leyen dodała, że Unia Europejska jest gotowa na dialog z Rosją, ale nie zgodzi się na podział Europy strefy wpływów. Wskazała również, że Ukraina jest suwerennym krajem, który ma prawo samodzielnie decydować o swojej przyszłości.

Posłuchaj
00:44 11511522_1.mp3 Szefowa KE zapowiada ogromne sankcje, jeśli Rosja zaatakuje znów Ukrainę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Inwazja Rosji na Ukrainę? Szef MON: ważna jest reakcja, właściwa reakcja

ms

Zobacz także

Zobacz także