Czechy rezygnują z paszportów covidowych. Posłowie przyjęli nowelę ustawy pandemicznej
Czescy posłowie przyjęli nowelizację ustawy covidowej. Politycy ponad 35 godzin debatowali nad jej kształtem. Ostatecznie dokument przyjęto głosami posłów koalicji rządzącej. Przepisy pozwalają rządowi wydawać rozporządzenia dotyczące walki z pandemią bez konieczności wprowadzania stanu wyjątkowego
2022-02-03, 01:26
Nowelizacja czeskiej ustawy covidowej wydłuża czas obowiązywania przepisów do końca listopada. Wprowadzone zmiany w ustawie poszerzają możliwości zlecania testów na koronawirusa oraz informowania o nakładanej kwarantannie. Nowela obniża też górną granicę kar finansowych stosowanych w przypadku naruszenia obostrzeń. Przyjętymi przez posłów przepisami zajmie się teraz Senat.
Premier Czech: znosimy paszporty covidowe
Po posiedzeniu Izby Poselskiej premier Petr Fiala oznajmił, że od środy w restauracjach i hotelach, podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych nie będą w Czechach wymagane certyfikaty szczepień. Według premiera zniesienie obostrzeń rekomendowali eksperci, a środowe orzeczenie sądu administracyjnego, który zniósł rozporządzenie w sprawie paszportów covidowych, przyspieszyło decyzję rządu.
Dalszym etapem znoszenia obostrzeń będzie zakończenie prewencyjnych testów na koronawirusa w szkołach i zakładach pracy, co nastąpi 18 lutego. Jeszcze w tym miesiącu na posiedzenie Izby Poselskiej ma trafić wniosek dotyczący zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.
Ustępstwa koalicji, sprzeciw opozycji
Politycy pięciu partii tworzących centroprawicowy gabinet Petra Fiali zgodzili się na ograniczenie obowiązywania znowelizowanej ustawy do 30 listopada oraz zrezygnowali z dodatkowych uprawnień dla ministerstw obrony i spraw wewnętrznych. Zgodzono się także, że władze nie będą już mogły wprowadzać całkowitego zakazu organizowania imprez prywatnych i publicznych, oraz działalności klubów muzycznych, tanecznych, dyskotek, kasyn lub salonów gier. Możliwe będzie jedynie ograniczenie ich działania
REKLAMA
Ostatecznie w głosowaniu nowelizacji nie poparli posłowie partii opozycyjnych. Przewodniczący partii Wolność i Demokracja (SPD) Tomio Okamura zapowiedział złożenie skargi konstytucyjnej na poprawione przepisy i na sposób ich uchwalenia.
Izba Poselska debatowała w trybie nadzwyczajnym, który pozwala w niektórych okolicznościach na procedowanie ustaw tego samego dnia.
Posłuchaj
- Prawie 30 tirów pomocy humanitarnej z Polski dotarło na Ukrainę. W planach kolejne
- Głosowanie ws. ustawy covidowej. Bernacki: opozycja zafundowała spektakl, który doprowadził do odrzucenia projektu
jmo
REKLAMA
REKLAMA