"Zagraniczny agent". Rosja napiętnowała dziesiątki osób, w tym niezależnych dziennikarzy
W Rosji 75 osób zostało napiętnowanych określeniem "zagraniczny agent". Rosyjskojęzyczna redakcja BBC przypomniała, że prawo pozwalające na nadawanie pracownikom mediów takiego statusu zostało przyjęte w grudniu 2020 roku.
2022-02-08, 12:14
Ostatni raz "czarna lista" była rozszerzona 28 grudnia 2021 roku. Rosyjscy obrońcy praw człowieka podnoszą, że ustawa o "zagranicznych agentach" jest sprzeczne z konstytucją Rosji i międzynarodowymi normami.
Napiętnowani dziennikarze
Rosyjskojęzyczna redakcja BBC zauważyła, że z 75 osób wpisanych na "czarną listę" - 32 wyjechały lub są w trakcie załatwiania formalności wyjazdowych. Wśród napiętnowanych jest 41 rosyjskich dziennikarzy niezależnych.
Wcześniej portal ZNAK.com napisał, że w ubiegłym roku około 1500 osób opuściło Rosję w obawie przed represjami.
Wśród migrantów są między innymi bliscy współpracownicy Aleksieja Nawalnego, działacze obywatelscy, obrońcy praw człowieka, prawnicy, niezależni blogerzy i publicyści.
REKLAMA
Nawalny znów sądzony
Aleksiej Nawalny tymczasem ponownie stanie przed sądem. Opozycjonista został oskarżony o malwersację części funduszy z konta Fundacji Walki z Korupcją oraz obrazę sędziego.
Proces rozpocznie się 15 lutego, w trakcie posiedzenia wyjazdowego na terenie kolonii karnej w Pokrowie. Polityk od ponad roku jest przetrzymywany w więzieniu.
W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka pozbawienie opozycjonisty wolności oraz kolejne oskarżenia są elementem represji politycznych.
Posłuchaj
***
REKLAMA
W styczniu w obawie przed aresztowaniem wyjechał z Rosji pisarz Wiktor Szenderowicz, a w lutym zapowiedziała wyjazd publicystka Nowej Gaziety Jelena Miłaszyna.
as
REKLAMA