Mechanizm warunkowości. Jest decyzja TSUE ws. skargi Polski i Węgier

2022-02-16, 09:49

Mechanizm warunkowości. Jest decyzja TSUE ws. skargi Polski i Węgier
TSUE zdecydował w sprawie skarg Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Foto: nitpicker/ Shutterstock

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości - poinformowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości uznali, że mechanizm został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną artykułu 7. unijnego traktatu i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa.

Ponadto sędziowie stwierdzili, że procedurę przewidzianą w przepisach można zainicjować tylko wtedy, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać nie tylko, że w danym państwie doszło do naruszeń zasad państwa prawa, ale przede wszystkim, że naruszenia te wpływają lub stwarzają poważne ryzyko wpływu - w sposób wystarczająco bezpośredni - na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę jej interesów państwowych. W ten sposób sędziowie odpowiedzieli na podnoszone przez Polskę zarzuty.

Uznaniowość i zbyt ogólne zapisy

Podczas rozprawy w Trybunale w połowie października pełnomocnicy polskiego rządu mówili, że przepisy mają liczne wady i są próbą ominięcia nieskutecznej procedury praworządności z artykułu 7. unijnego traktatu. Wskazywali na uznaniowość mechanizmu warunkowości, brak przewidywalnych kryteriów naruszeń i zbyt ogólne zapisy dające szerokie pole do interpretacji oraz działania.

Polska podkreśla również, że mechanizm warunkowości nie mieści w zakresie podstawy prawnej, bo punkt ciężkości jest położony na ocenę przestrzegania zasad praworządności, a nie na kwestie finansowe i ochrony budżetu.

Czytaj także:

Zobacz również: Zdzisław Krasnodębski w Polskim Radiu 24

dn

Polecane

Wróć do strony głównej