more_horiz
Wiadomości

"Rosja powtarza strategię z Aleppo". Turecki dyplomata tłumaczy taktykę ataków na ukraińskie miasta

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 10:19
- Rosja atakuje cele cywilne, utrudnia działania humanitarne i ewakuacje. W wojnie na Ukrainie Władimir Putin stosuje taktykę znaną z syryjskiego Aleppo - ocenił były ambasador Turcji w Moskwie Aydin Adnan Sezgin, cytowany przez agencję Ukrinform.
Rosja przyjęła strategię z syryjskiego Aleppo. Na zdjęciu zrujnowany budynek w Charkowie
Rosja przyjęła strategię z syryjskiego Aleppo. Na zdjęciu zrujnowany budynek w CharkowieFoto: PAP/DSNS

- Obecnie obserwujemy podobną taktykę rosyjskich ataków na Ukrainie, co w Syrii. Rosyjska armia atakuje w sposób nieuporządkowany. Celami bombardowań nie są żadne jednostki wojskowe, to są wszystko osiedla, na których mieszkają ludzie - mówił były ambasador.

Ataki na korytarze humanitarne

Kolejnym podobieństwem jest, według Sezgina, zajmowanie miast. Jak tłumaczył, prezydent Rosji Władimir Putin ogłasza gwarancje bezpieczeństwa dla cywilów, które jednak w praktyce nie obowiązują. - Gdy otwiera się korytarz humanitarny, nie pozwala on mu działać według uprzednio ustalonych warunków (...). Wręcz przeciwnie, rozpoczyna się jego bombardowanie - opisywał.

Na wtorek zaplanowano 9 korytarzy humanitarnych.  W obwodzie kijowskim konwoje humanitarne pojadą do Browarów z Bohdaniwki, Nowobohdaniwki oraz ze wsi Bobry, w obwodzie sumskim do Połtawy z Sum, Trościańca, Łebedyna, Szostki i Konotopu, zaś w obwodzie charkowskim ze wsi Oskił.

Propaganda Kremla

Turecki dyplomata zwrócił też uwagę na istotną podczas prowadzonej przez Rosję wojny kwestię propagandy. - Podobnie jak w czasie wojen w Czeczenii pełni ona ważna rolę w rosyjskiej machinie wojennej - powiedział.

W opinii Sezgina im dłużej będzie trwała wojna, tym bardziej będzie się ona obracać przeciwko Putinowi, ponieważ jego otoczenie stopniowo będzie się od niego odwracać, czego on sam ma świadomość.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także