more_horiz
Wiadomości

Atak Rosji na Ukrainę - 21 dzień inwazji [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 23:55
Zakończył się 21 dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Poniżej przedstawiamy zapis wtorkowej relacji.
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacji
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacjiFoto: PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY
  • 21 dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
  • Ukraińska armia informuje o zatrzymaniu rosyjskiej ofensywy lądowej. Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie miasta. Do ataków zaczęli używać okrętów.
  • Wczoraj w Kijowie z prezydentem Ukrainy spotkali się premierzy Polski, Czech i Słowenii oraz polski wicepremier ds. bezpieczeństwa.
  • Już blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę.

Najnowszą relację można śledzić TUTAJ.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


01:35

Rosja prawdopodobnie zużyła o wiele więcej broni wystrzeliwanej z powietrza niż planowała i w efekcie teraz używa starszej, mniej precyzyjnej broni, która powoduje więcej ofiar wśród ludności cywilnej - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

01:18

Według ukraińskiego portalu informacyjnego NEXTA, od początku rosyjskiej inwazji w tej portowej metropolii na południowo-wschodniej Ukrainie zginęło 2 400 osób.

Według informacji przytaczanych przez ukraińskie media w mieście od prawie dwóch tygodni nie ma prądu, gazu ani wody.

W oblężonym mieście przebywa około 400 000 osób, temperatury w ciągu nocy sięgają minus 5 stopni.

01:11

Kanada zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla białoruskich samolotów - podaje Nexta.

00:59

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił warunki dalszych negocjacji pokojowych z Rosją. W wieczornym wystąpieniu podkreślił, że najważniejsze jest zakończenie działań wojennych.

W imię wspólnego zwycięstwa, w imię pokoju delegacja ukraińska prowadzi negocjacje z delegacją rosyjską - mówił Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy powiedział, że jego priorytetami na negocjacje z Rosją są: "wstrzymanie działań wojennych, gwarancje bezpieczeństwa, suwerenność, przywrócenie integralności terytorialnej oraz realne gwarancje ochrony".

00:58

- Wzywam kanclerza Scholza, premiera Johnsona, prezydenta USA Bidena, prezydenta Francji Macrona i wszystkich szefów rządów państw UE, by również udali się do Kijowa. Powinni spojrzeć w oczy kobietom i dzieciom i pomóc im ocalić życie i niezależność. Tam walczą o wartości Europy i świata zachodniego. Dlatego musimy stanąć po ich stronie – powiedział po powrocie z Kijowa premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Bild".

Bilans śmiałej misji: BILD spotyka się z premierem Polski Mateuszem Morawieckim (53) w jego gościnnej rezydencji kilka godzin po powrocie z Kijowa. Spotkał się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim i szefem jego rządu Denysem Szmyhalem - anonsuje wywiad gazeta.

00:46

- Ukraina płaci cenę za to, że Zachód nie zrozumiał zagrożenia ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina - powiedział w środę wieczorem brytyjski premier Boris Johnson. Oskarżył Putina o zbrodnie wojenne, jakich nie było w Europie od czasu II wojny światowej.

- Jeśli spojrzeć wstecz na rok 2014 i na to, co się stało, gdy Putin zajął Krym (...), to zupełnie nie zrozumieliśmy zagrożenia, jakie stwarzał. Kraje europejskie wróciły do traktowania go tak, jakby był częścią wspólnoty. Ukraina płaci teraz za to cenę - mówił Boris Johnson w rozmowie ze stacją BBC.

00:37

Posłuchaj
00:30 11630963_1.mp3 Białoruś: mieszkańcy informują o wybuchach w centralnej części kraju (IAR)

 

00:32

W zamian za uwolnienie mera Melitopola strona ukraińska przekazała dziewięciu pojmanych wcześniej rosyjskich żołnierzy. Jak poinformowało Biuro Prezydenta Ukrainy, wszyscy to poborowi, urodzeni w latach 2002-2003.

Mer Iwan Fedorow został porwany w ubiegłym tygodniu i był przetrzymywany przez 5 dni. Jak informuje Biuro Prezydenta Ukrainy, namawiano go do współpracy, ale odmówił. Po uwolnieniu Iwan Fedorow rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

23:40

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda prowadzi rozmowy z żonami prezydentów kilku krajów chcąc stworzyć koalicję Pierwszych Dam działających na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

23:37

Francja, aby zmniejszyć zależność od rosyjskich paliw kopalnych, zniesie rządowe dotacje do pieców gazowych, a zwiększy wsparcie dla wykorzystania m.in. pomp ciepła i pieców na biomasę - podała agencja Reutera.

22:57

Premier Czech podkreśla rolę Mateusza Morawieckiego podczas organizacji wyjazdu do Kijowa.

22:54

Na miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy, spadły rosyjskie rakiety; według wstępnych informacji ofiar nie ma - przekazał w środę wieczorem na Facebooku mer miasta Rusłan Serpeninow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

22:49

Na dwóch zewnętrznych ścianach zbombardowanego teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, widniały napisy "dzieci" - poinformowała w środę telewizja CNN powołując się na zdjęcia satelitarne.

Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami; ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów - poinformowała wcześniej w środę rada miejska Mariupola.

22:47

Doniesienia o ruchach wojsk i eksplozjach na Białorusi.


22:32

Rosja już doświadcza wszystkich konsekwencji niewypłacalności państwa. Z perspektywy zachodnich systemów finansowych i stabilności rynku ważniejszy jest jednak rosyjski dług korporacyjny rzędu 150 mld dolarów - podaje w środę dziennik "Financial Times".

22:32

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas środowej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej nie zdołał uzyskać od ich władz żadnych konkretnych zobowiązań do zwiększenia wydobycia ropy naftowej, co miałoby pomóc zastąpić ropę rosyjską.

22:18

Pociąg medyczny z chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi przyjechał w środę wieczorem do Kielc. Mali pacjenci na kilka dni zatrzymają się w ośrodku w podkieleckim Bocheńcu, skąd zostaną przetransportowani do specjalistycznych szpitali za granicą.

22:17

- Wstydzę się mojego kraju - powiedziała przeciwna rosyjskiej inwazji na Ukrainę primabalerina Teatru Bolszoj w Moskwie Olga Smirnowa. Tancerka opuściła Rosję i od środy rozpoczęła pracę w Holenderskim Balecie Narodowym (HNB) w Amsterdamie.

22:16

Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę system przeciwlotniczy S-300, ale USA i NATO nadal nie ustaliły jak uzupełnić tę lukę w słowackiej obronie i dlatego transfer S-300 jest nadal niepewny - podaje w środę CNN.

22:16

Rząd Szwecji i opozycja porozumiały się w środę w sprawie zwiększenia o 3 mld koron (ok. 288 mln euro) wydatków na obronność w 2022 roku. Wzmocniona ma zostać obecność wojska na Gotlandii.

22:15

Władze Kanady formalnie nakazały dostawcom kanałów telewizyjnych zablokowanie odbioru rosyjskiej telewizji RT i RT France - poinformował w środę tamtejszy regulator rynku mediów. Reuters przypomina, że wielcy kanadyjscy operatorzy telewizji kablowej zablokowali RT wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę.

21:42

Z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola ewakuowało się w środę do Zaporoża blisko 11 tys. ludzi - poinformowała rada miejska Mariupola. Ludzie ci opuścili miasto w około 2,5 tys. samochodów osobowych.

21:33

Francuska prokuratura ds. terroryzmu wszczyna śledztwo w sprawie zabicia na Ukrainie dziennikarza i operatora telewizji Fox News Pierre'a Zakrzewskiego, który urodził się w Paryżu we francusko-polskiej rodzinie - podaje AFP.

Dochodzenie dotyczyć będzie "świadomej intencji zabicia osoby chronionej przez prawo międzynarodowe" oraz "celowego ataku na osobę cywilną, która nie uczestniczy bezpośrednio w działaniach (zbrojnych)" - podała prokuratura.

20:57

Joachim Stamp, minister ds. uchodźców i integracji Nadrenii Północnej-Westfalii, zaapelował do rządu RFN, a także władz lokalnych o sprawniejsze przyjmowanie uchodźców wojennych z Ukrainy. Wskazał na konieczność udzielenia pomocy Polsce w zmierzeniu się z falą uchodźców - informuje dpa.

20:51

Duński parlament przyjął w środę ustawę ułatwiającą uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, pójście do szkoły i otrzymywanie pomocy socjalnej. Na mocy nowego prawa ukraińscy uchodźcy wojenni mogą starać się o czasowy pobyt w Danii na okres do dwóch lat.

20:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w środę prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za wsparcie. Poinformował także, że rozmawiał z nim o sposobach intensyfikacji rozmów pokojowych.

20:49

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdementowała w środę rosyjskie oskarżenia o rzekomo przygotowywanych prowokacjach z użyciem substancji toksycznych. Komunikat został opublikowany w komunikatorze Telegram.

SBU oceniła, że takie wypowiedzi najeźdźców są tylko próbą odwrócenia uwagi od kolejnej zbrodni wojennej. "Ale żadne fałszerstwa nie odwrócą uwagi od ludobójstwa i katastrofy humanitarnej w Mariupolu, niszczonym przez rosyjskie rakiety i bomby" - podkreśliły ukraińskie służby.

20:48

Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) odrzuciła propozycję wprowadzenia stałych kontroli granicznych ze względu na masowy napływ uchodźców z Ukrainy – informuje "Tagesschau". 

20:45

Prezydent Joe Biden nazwał w rozmowie z dziennikarzami rosyjskiego przywódcę Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym" w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Associated Press podkreśla, że są to najmocniejsze jak dotąd słowa potępienia Putina ze strony administracji USA.

20:44

Wspieramy ukraińskie starania i rozmowy pokojowe, ale na razie nie widzimy żadnych oznak rosyjskiej deeskalacji - oznajmił rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, komentując doniesienia o ewentualnym bliskim porozumieniu między Ukrainą i Rosją.

20:43

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Rosję do przerwania działań wojennych na Ukrainie. Szef rządu federalnego odrzucił jednak polską propozycję podjęcia na jej terenie misji pokojowej NATO.

20:25

Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price o ewentualnej misji pokojowej.

20:00

Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są pomieszczenia pływalni, pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Kyryłenko wyjaśnił, że basen Neptun został trafiony bombą lotniczą, podobnie jak teatr dramatyczny w Mariupolu.

19:58

Ciała pięciu osób, w tym trojga dzieci, wydobyli ukraińscy ratownicy spod gruzów akademika w Czernihowie, zbombardowanego przez siły rosyjskie - podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

19:57

Kijowskie organy ścigania zatrzymały duchownego Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego za kontakty i domniemanie współpracy z rosyjskim wojskiem - podał portal RBK.

Jak informuje RBK, duchowny został zatrzymany we własnym domu. Podczas przeszukania w jego telefonie znaleziono korespondencję z przedstawicielami agresora, w której była mowa o ofensywie na Kijów.

Cerkiew odcięła się od zatrzymanego, twierdząc, że nie występuje on w spisie duchownych.

19:36

W Rosji wszczęto pierwsze trzy sprawy karne z artykułu o rozpowszechnianiu "fake newsów dyskredytujących" rosyjską armię - poinformował w środę Komitet Śledczy. Oskarżona jest m.in. blogerka Nika Biełocerkowska.

Według śledztwa Biełocerkowska opublikowała w marcu na Instagramie serię postów, w których "pod pozorem rzetelnych wiadomości zawarła celowo nieprawdziwe informacje o wykorzystaniu rosyjskich sił zbrojnych do niszczenia miast i ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieci, podczas specjalnej operacji wojskowej na terytorium tego państwa".

Blogerka przebywa poza granicami Rosji.

19:35

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak - potwierdził w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

19:31

W wyniku przymusowej mobilizacji mężczyzn na okupowanych terytoriach Donbasu doszło do krytycznej sytuacji, która zbliża region do katastrofy humanitarnej - ocenił w środę w komunikacie opublikowanym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W mieście Makiejewka (w obwodzie donieckim) sytuacja jest katastrofalna. Miejscowe szpitale nie są w stanie zapewnić opieki medycznej ludności cywilnej z powodu braku wykwalifikowanego personelu medycznego" - poinformowało ukraińskie dowództwo.

19:30

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował w komunikatorze Telegram, że rosyjskie pociski trafiły w środę wieczorem w kilka prywatnych domów w dzielnicy Padół w ukraińskiej stolicy. Doszło do pożaru, nie ma ofiar. Według mera uszkodzony został gazociąg, który jest już naprawiany. 

19:29

USA "bardzo uważnie obserwują", czy rosyjskie siły celowo strzelają do dziennikarzy na Ukrainie i dokumentują przypadki takich ataków - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken w wywiadzie dla publicznego radia NPR. Przypomniał, że zabijanie reporterów jest zbrodnią wojenną.

19:26

Projekt 15-punktowego układu pokojowego między Rosją a Ukrainą, o którym napisał w środę "Financial Times", odzwierciedla tylko propozycje rosyjskie, Ukraina zaś ma własne stanowisko - oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"FT" informował wcześniej o 15-punktowym projekcie układu pokojowego, który zakłada wycofanie rosyjskich wojsk z zajętych terenów, rezygnację przez Ukrainę z wejścia do NATO i goszczenia zagranicznych baz oraz międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa. 

19:25

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odprawił w bazylice świętego Piotra uroczystą mszę świętą w intencji pokoju na Ukrainie. Modlitwy poświęcono tym, którzy pomagają ofiarom tej wojny.

18:57

Zdjęcie zburzonego po bombardowaniu teatru w Mariupolu zamieścił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.Posłuchaj
00:55 rela.mp3 Rosjanie zbombardowali w Mariupolu teatr, w którym mogło się chronić około tysiąca cywilów. Korespondencja Pawła Buszko (IAR)

 

18:41

Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Również wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko ogłosił na swoim kanale w Telegramie, że Fedorow "jest już bezpieczny". 

W nagraniu wideo Tymoszenko powiedział, że "zakończyła się operacja specjalna uwolnienia" Fedorowa i że mer rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

18:32

Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami; ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów - poinformowała w środę rada miejska Mariupola.

Rada, której oświadczenie cytuje portal Ukrainska Prawda, podała, że w teatrze ukrywały się setki mieszkańców, w tym osoby z małymi dziećmi. 

O ataku pisze też deputowany Serhij Taruta.

18:30

Rumunia jest w stanie przyjąć na swe wyższe uczelnie ponad 10 tys. pochodzących z Ukrainy studentów, którzy uciekli z tego kraju po rosyjskiej inwazji - ogłosił w środę w Bukareszcie prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

18:28

Premier Ukrainy donosi o kolejnych rozmowach z Ursulą von der Leyen ws. europejskiej integracji.

18:22

Pierwszy transport z żywnością, środkami czystości, ale też potrzebnym sprzętem elektrycznym, wyjechał w środę po południu z magazynu wojewódzkiego w Białymstoku do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, skąd będzie przekazywany na Ukrainę.

18:15

Francja zakończy importowanie ropy i gazu z Rosji do roku 2027 - oświadczył w środę na konferencji prasowe premier Francji Jean Castex.

18:11

Joe Biden ogłosił dodatkowe 800 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Pakiet pomocy zawiera m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych i 9 tys. przeciwpancernych.

18:10

Ambasador Ukrainy w Atenach Serhij Szutenko wezwał w środę władze Grecji do zamknięcia portów w kraju dla rosyjskich statków.

18:09

Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału bazaru w Charkowie na wschodzie Ukrainy; po ataku wybuchł tam pożar, który objął powierzchnię 3600 metrów kwadratowych – poinformowało biuro prasowe Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim.

18:08

Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych pochwalił się nagraniem zestrzelonego rosyjskiego śmigłowca Ka-52.


17:59

Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor, zablokował portal BBC News na terenie kraju i zapowiedział dalsze działania w "wojnie informacyjnej".

17:46

Agencja Ukrinform donosi o ataku na domy w mieście Rubiżne.

17:44

Musimy na dłuższy okres czasu skierować naszą wspólną obronę na nowe tory - powiedział po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, chodzi m.in. o wzmocnienie sił na wschodniej flance Sojuszu.

- Dzisiaj zleciliśmy naszym dowódcom wojskowym opracowanie opcji we wszystkich dziedzinach. Ląd, przestrzeń powietrzna, morze, cyberprzestrzeń i przestrzeń kosmiczna - powiedział.

Jak dodał, jeśli chodzi o siły lądowe, oznaczałoby to "znacznie więcej sił we wschodniej części Sojuszu", w wyższej gotowości i z większą ilością sprzętu.

17:35

Moskwa negocjuje z Kijowem tylko na pokaz i będzie przeciągać rozmowy, dopóki nie okaże się czy wygrała, czy przegrała na Ukrainie - powiedział w rozmowie ze stacją Euronews były szef rosyjskiej dyplomacji Andriej Kozyriew.

- Próbują siły ze swojej strony i spotykają się teraz z niespodziewanym oporem ze strony Ukraińców i Zachodu. Także z sankcjami, które wprawdzie mogłyby być mocniejsze, ale na razie są wystarczająco silne. Jednak wcale nie wyczerpali strategii terroru - uważa Kozyriew.

17:34

Podczas ewakuacji mieszkańców Mariupola do Zaporoża kolumna ewakuowanych została ostrzelana z rosyjskich systemów rakietowych Grad, są zabici i ranni - podał Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

17:32

Projekt 15-punktowego układu pokojowego między Rosją a Ukrainą zakłada wycofanie rosyjskich wojsk z zajętych terenów, rezygnację przez Ukrainę z wejścia do NATO i goszczenia zagranicznych baz oraz międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa - podał w środę "Financial Times".

Jak podaje brytyjski dziennik, powołując się na trzy osoby zaangażowane w rozmowy, Ukraina i Rosja poczyniły spore postępy w pracach nad projektem porozumienia, który negocjatorzy po raz pierwszy w całości omawiali w poniedziałek.

17:29

Prezydent Turcji Recep Erdogan podziękował Polakom za zaangażowanie na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Prezydent Turcji spotkał w Ankarze z prezydentem Andrzejem Dudą.

- To, co robi Polska, jest godne gratulacji i podziękowań. Turcja najlepiej rozumie, z czym Polska musi się zmierzyć, dlatego jeszcze raz dziękuję Polsce i rządowi za podejście do kwestii uchodźców - powiedział prezydent Turcji.

17:27

Popieramy wszystkie wysiłki na rzecz pokoju, ale nie mamy planów wysłania wojsk Sojuszu na Ukrainę - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu był pytany o możliwość wysłania na Ukrainę misji pokojowej.

16:52

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze poinformował w środę, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. Wniosek w tej sprawie złożył 26 lutego ukraiński rząd.

MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji.

16:48

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział w środę, że WHO nigdy wcześniej nie zaobserwowała tylu ataków na placówki zdrowia jak od początku wojny na Ukrainie. "System opieki zdrowotnej stał się celem samym w sobie" - dodał

16:47
16:42
16:41

"Ukraina odniosła całkowite zwycięstwo w sprawie przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Sąd nakazał Rosji natychmiastowe wstrzymanie inwazji na Ukrainę. Nakaz jest wiążący dla Rosji na mocy prawa międzynarodowego. Zignorowanie tej decyzji doprowadzi Federację Rosyjską do jeszcze większej izolacji" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

16:33

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegł swojego rosyjskiego odpowiednika gen. Nikołaja Patruszewa o konsekwencjach ewentualnego użycia broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - przekazał w środę Biały Dom. Był to pierwszy bezpośredni kontakt dyplomatyczny między Moskwą i Waszyngtonem od początku inwazji.

16:28
16:25
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina została członkiem Europejskiej Unii Energetycznej. 
16:24

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 został zestrzelony w środę koło miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformowały wojska lądowe ukraińskiej armii na swoim kanale w komunikatorze Telegram.

16:20

- Misja pokojowa jest niezbędna do tego, by Ukraina mogła być nadal suwerennym krajem, ale przede wszystkim dlatego, by na terenie Ukrainy nie dochodziło do takich zbrodni wojennych, jakie do tej pory obserwujemy - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

16:19

Rosja oficjalnie wykluczona z Rady Europy - informuje AFP.

16:06

"Widzimy pierwsze rezultaty decyzji UE o zaprzestaniu traktowania Rosji jako kraju najbardziej uprzywilejowanego w ramach Światowej Organizacji Handlu. Pozbawiło to Rosję podstawowych korzyści handlowych. Jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej i naszym partnerom za wsparcie" - napisał premier Ukrainy Denys Shmyhal.

15:53

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały o zestrzeleniu kolejnego samolotu Su-34 należącego do Rosjan.

15:47

Te słowa przyciągają uwagę świata: misja pokojowa NATO na Ukrainie - pisze dziennik "Bild". Polski wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział o tym we wtorek na spotkaniu szefów rządów Polski, Czech i Słowenii z prezydentem Ukrainy w Kijowie. Zdaniem niemieckiego eksperta to realistyczny plan.

15:43

"Bahrajn popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, opowiada się za zakończeniem wojny środkami dyplomatycznymi. Jestem wdzięczny za solidarność Bahrajnu i pomoc humanitarną dla Ukrainy" - napisał na Twitterze Dmitro Kułeba.

15:30
15:27

Ukraiński resort obrony poinformował w środę po południu, że rosyjskie siły, które atakują Kijów i wcześniej próbowały zdobyć leżące w pobliżu stolicy miasto Wyszogród przeszły do defensywy. Służby prasowe resortu dodały też, że wróg został zatrzymany w marszu na Mikołajów.

15:19

Rosyjski konwój wojskowy, zawierający m.in. system rakietowy Iskander, wyrzutnie rakietowe Grad oraz haubice 2A65 Msta-B, dotarł do położonego 40 km od ukraińskiej granicy Homla na Białorusi - poinformował w środę na Telegramie uznany tego dnia przez białoruski rząd za "ekstremistyczny" kanał Biełaruskij Hajun.

15:15

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski będzie przemawiał w czwartek - 17 marca - w niemieckim parlamencie za pośrednictwem połączenia wideo - poinformował portal RBK.

15:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał w amerykańskim Kongresie.

14:55

We Włoszech Gwardia Finansowa zajęła nieruchomość na Sardynii, ponieważ w jednej trzeciej należy do rosyjskiego oligarchy Piotra Olegowicza Awena - podała w środę Ansa. Wartość zamrożonej części jego własności to 4 miliony euro.

14:36

Akcja ratunkowa po ostrzale przez wojska rosyjskie budynków mieszkalnych w Charkowie Akcja ratunkowa po ostrzale przez wojska rosyjskie budynków mieszkalnych w Charkowie
14:28

Posłuchaj
00:49 11629551_1.mp3 Prezydent Litwy wyraził gotowość organizacji kolejnych wizyt polityków na Ukrainie (Kamil Zalewski/IAR)

 

14:27

Państwa NATO wysłały systemy przeciwlotnicze produkcji sowieckiej i rosyjskiej, w tym S-300 o które wnioskowała Ukraina - podała w środę telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

14:21
14:19

Wołodymy Zełenski do Kongresu: przypomnijcie sobie Pearl Harbor, 11 września; my tego doświadczamy teraz codziennie

14:18

Wołodymyr Zełenski do Kongresu: jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów

14:05

Rzecznik francuskiego rządu: w obecnej chwili nie ma planów, aby prezydent Francji Emmanuel Macron udał się na Ukrainę.

Gabriel Attal stwierdził, że taki wyjazd mógłby się odbyć w sytuacji, w której przyczyniłoby się to do "rozwiązania kryzysu".

14:00

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę około ćwierć miliona osób wjechało do Polski przez przejście graniczne w Hrebennem (woj. lubelskie). Minionej doby było to 8,6 tys. osób.

 Uchodźcy z Ukrainy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem (Fot. PAP/Wojtek Jargiło) Uchodźcy z Ukrainy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem (Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
13:59

Nexta publikuje wideo prezentujące szkołę w Mariupolu po rosyjskim ostrzale.

13:58

Ponad 500 strażaków zarówno PSP, jak i ochotników zaangażowanych jest codziennie w pomoc uchodźcom na granicy i w punktach recepcyjnych na całym Podkarpaciu – poinformował rzecznik prasowy podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

13:53

Ostrzelanie Doniecka rakietą Toczka, do którego doszło w poniedziałek, było najprawdopodobniej prowokacją Rosji - poinformowali dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team (CIT).

Specjaliści CIT zbadali szczątki rakiety i na tej podstawie określili miejsce, z którego została wystrzelona. Rakieta, po uwolnieniu głowicy bojowej, spadła na Bulwar Szewczenki, jej ogon wskazywał południowy wschód, przód natomiast - kierunek północno-zachodni.

"Zbadawszy położenie ogona - ciężkiej części rakiety, która po uwolnieniu głowicy utrzymuje trajektorię lotu - możemy stwierdzić, że została ona wystrzelona z kierunku południowo-wschodniego, obszaru kontrolowanego przez Rosję i separatystów" - wskazano w raporcie CIT. "W obrębie 120 km, tj. zasięgu uderzeniowego Toczki, na południowy wschód od miejsca upadku rakiety nie ma wojsk ukraińskich" - dodano.

13:50

Nexta publikuje nagranie z Czernihowa, gdzie Rosjanie otworzyli ogień do ludzi stojących w kolejce po chleb. Nie żyje co najmniej 10 osób.

13:46

Podczas wczorajszej wizyty przedstawicieli rządów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie Jarosław Kaczyński zaapelował o wypracowanie międzynarodowego rozwiązania, które pozwoli zakończyć działania zbrojne na Ukrainie. Według niego, potrzebna jest misja pokojowa NATO lub - jak mówił - "szerszego układu międzynarodowego".

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że "jest to apel najwyższych władz Rzeczpospolitej". 

13:43

nato 1200.jpg
NATO planuje zmiany w rozmieszczeniu sił. Trwa nadzwyczajny szczyt ministrów obrony Sojuszu
13:42

Propozycja Polski w sprawie utworzenia zbrojnej misji pokojowej NATO na Ukrainie może być rozważona w celu zabezpieczenia korytarzy humanitarnych w tym kraju - ocenił w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

13:42

Co najmniej 10 osób zginęło w środę w Czernihowie po ostrzelaniu przez rosyjskich żołnierzy kolejki ludzi stojących po chleb – poinformował portal Suspilne, powołując się na swoją korespondentkę w tym mieście.

13:39

Rosyjskie wojska zniszczyły 117 ukraińskich szpitali, w tym siedem w takim stopniu, że nie da się ich już naprawić - poinformował w środę minister zdrowia Wiktor Laszko. Zaznaczył, że ukraińska służba zdrowia kontynuuje pracę, a pomaga jej 103 lekarzy z zagranicy.

13:38

Im szybciej świat zerwie wszelkie związki z Rosją, tym lepiej – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Twitterze.

13:37

Jedyny możliwy model gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy musi opierać się na jasno określonych zasadach i na grupie sojuszników; szwedzki czy austriacki model neutralności nie wchodzi w grę, gdy Ukraina jest w stanie wojny z Rosją - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

13:37

Premier Czech Petr Fiala: Ukraina potrzebuje przede wszystkim więcej dostaw uzbrojenia, by bronić się przed rosyjską inwazją.

13:34

W związku z napływem uchodźców z Ukrainy stołeczna policja sprawdza, czy nie dochodzi do handlu ludźmi – poinformowała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

13:29

Ponad 3,5 tys. obiektów infrastruktury cywilnej zostało zniszczonych na Ukrainie w ciągu 20 dni wojny.

13:22

Ponad 350 niewybuchów, będących skutkiem ostrzeliwania przez wojska rosyjskie terytorium Ukrainy, rozbroili policyjni specjaliści – powiadomił w środę szef policji ukraińskiej Ihor Kłymenko.

13:16

Co najmniej 10 osób zginęło w środę w Czernihowie po ostrzelaniu przez rosyjskich żołnierzy kolejki ludzi stojących po chleb – poinformował portal Suspilne, powołując się na swoją korespondentkę w tym mieście.

13:15

Rosjanie porzucają swoje pojazdy i sprzęt w dzielnicach mieszkalnych.

13:07

Jednostka artylerii 128. samodzielnej górskiej brygady szturmowej Zakarpacia ostrzelała pontonową przeprawę rosyjskiej armii w strefie walk. Film z akcji opublikowały na Twitterze Siły Zbrojne Ukrainy.

13:01

"Takie wizyty mają sens" - powiedział dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda, komentując w ten sposób wizytę premierów Polski, Czech i Słowacji w Kijowie. Litewski przywódca zadeklarował gotowość do zorganizowania kolejnych wizyt polityków na Ukrainie.

12:56

Złożyć broń mogą tylko Rosjanie – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w reakcji na fake news, jakoby ogłosił on kapitulację kraju. Szef państwa podkreślił, że była to "dziecinna prowokacja", do której doszło po ataku hakerskim na telewizję Ukraina 24.

- My jesteśmy w domu. Bronimy swoich dzieci, swoich rodzin. Żadnej broni nie zamierzamy składać aż do naszego zwycięstwa - oświadczył Zełenski.

12:52

Wołodymyr Zełenski: jakikolwiek traktat pokojowy z Rosją musi zawierać niezachwiane gwarancje bezpieczeństwa, które uchronią Ukrainę przed przyszłymi zagrożeniami.

12:51

Na Ukrainę po raz kolejny wyjechał dziś specjalny pociąg sanitarny, który przywiezie do Polski chore dzieci. Poinformował o tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Posłuchaj
00:16 Waldemar Kraska - kolejne chore dzieci z Ukrainy trafią do Polski (IAR).mp3 Waldemar Kraska: kolejne chore dzieci z Ukrainy trafią do Polski (IAR) 
12:47

Ponad 350 niewybuchów, będących skutkiem ostrzeliwania przez wojska rosyjskie terytorium Ukrainy, rozbroili policyjni specjaliści – powiadomił szef policji ukraińskiej Ihor Kłymenko.

"Technicy policyjni rozbroili ponad 350 pocisków, które rosyjscy okupanci zrzucili na ukraińską ziemię" - poinformowano (Fot. Ukraińska Policja) "Technicy policyjni rozbroili ponad 350 pocisków, które rosyjscy okupanci zrzucili na ukraińską ziemię" - poinformowano (Fot. Ukraińska Policja)
12:35

Takie wizyty mają sens - powiedział dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda, komentując w ten sposób wizytę premierów Polski, Czech i Słowacji w Kijowie. Litewski przywódca zadeklarował gotowość do zorganizowania kolejnych wizyt polityków na Ukrainie.

12:34

Żołnierze rosyjscy uprowadzili mera Skadowska w obwodzie chersońskim na Ukrainie oraz jego zastępcę. Mieszkańcy miasta wyszli na wiec i domagają się ich uwolnienia – poinformował w środę portal Hromadske, powołując się na miejscowego działacza.

Według działacza Artema Kostiuczenki mieszkańcy zebrani przed radą miejską wykrzykują m.in. "Rosyjski żołnierz – faszystowski okupant" i "Skadowsk to Ukraina".

12:33

 Prezydent Rosji Władimir Putin "pomylił się w kalkulacjach", a agresja na Ukrainę może być zapowiedzią jego upadku - twierdzi były brytyjski premier Tony Blair.

W tekście opublikowanym w środę na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" wyraził opinię, że Ukraina "wyjdzie z tej próby jako kraj silny i niezależny".

12:32

Nexta: na "pasku" telewizji informacyjnej Ukraina-24 pojawił się fałszywy apel prezydenta Zełenskiego do ukraińskich żołnierzy, by złożyli broń. Stacja telewizyjna została zhakowana, ukraiński przywódca opublikował już nagranie, na którym dementuje fake newsa

12:23

Posłuchaj
00:52 Prezydent A.Duda z roboczą wizytą w Turcji.mp3 Prezydent Andrzej Duda z roboczą wizytą w Turcji. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 
12:22

Biuro prasowe Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zamieściło film pokazujący pracę ukraińskich służb ratunkowych.

12:19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski konsekwentnie nawołuje do rozliczenia Rosji przed międzynarodowym trybunałem "za każdy akt terroryzmu rosyjskich żołnierzy" w jego kraju.

12:17

FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) zawiesza szachistów z Rosji i Ukrainy

12:16

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena Zełenska, udzieliła wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC News.

"Jak każda kobieta na Ukrainie, obawiam się o swojego męża. Wiem jednak, jak jest silny i zdecydowany. Wiem, że kocha swoją ojczyznę, naród i rodzinę. (...) Dlatego będzie bronił wszystkich tych wartości do samego końca" - stwierdziła Ołena Zełenska. Żonę prezydenta Ukrainy nazwano w audycji "wybitną kobietą i prawdziwym wzorem odwagi".

12:08

Wczoraj szef Biura Polityki Międzynarodowej prezydenta RP Jakub Kumoch rozmawiał z ambasadorem Chin w Polsce, Sun Linjiangiem. Jak napisał na Twitterze, była to "długa i przyjazna rozmowa".

"Przekazałem nasz punkt widzenia na rosyjską inwazję Ukrainy oraz na ukaranie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję. Omówiliśmy też relacje polsko-chińskie" - napisał Jakub Kumoch.

12:07

AFP: Ukraina odrzuca propozycję Kremla, by stać się państwem neutralnym w modelu przypominającym Szwecję czy Austrię

12:02

Bezpośrednio po powrocie z Kijowa premierzy Polski, Czech i Słowenii rozmawiali telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej, Charlesem

Michelem. Poinformował o tym na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak napisał, koniecznie jest podjęcie dalszych, pilnych działań na rzecz Ukrainy. Tweet rzecznika rządu został zilustrowany zdjęciem premierów z telefonem komórkowym na stole z trwającym połączeniem telefonicznym z Charlesem Michelem.

11:59

Kreml: wariant neutralności Ukrainy w "modelu austriackim" możliwym kompromisem

11:58

- Dawno żaden polityk zachodni nie miał takiego przemówienia jak Jarosław Kaczyński, a już polityk polski to od 2008 roku na pewno nie miał. Myślę, że te słowa nie przypadkiem dużo szerszym echem odbiły się na Zachodzie, od razu były cytowane przez wszystkie zachodnie portale. (...) Po usłyszeniu takiego przemówienia naprawdę czułem dumę - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński ("Rzeczpospolita"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") i Wojciech Rogacin (red. nacz. "Polska Metropolia Warszawska").

Zapis wideo "Debaty poranka" w PR24:

11:57

Podejmowane przez Rosję próby ściągnięcia na Ukrainę najemników z Syrii i Libii oraz rosyjskich jednostek z Dalekiego Wschodu na razie się nie powiodły – podała agencja Ukrinform, powołując się na Ołeksija Arestowycza, doradcę prezydenta Ukrainy.

11:54

Pomoc humanitarna dla Ukrainy i uciekających z tego kraju mieszkańców były tematami rozmowy pierwszych dam Polski i Francji Agaty Kornhauser-Dudy i Brigitte Macron - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

11:54

Specjalna grupa poszukiwawcza, złożona z oficerów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratorów Prokuratury Generalnej, poszukuje zbiegłego z aresztu domowego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka - informuje gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

11:51

Posłuchaj
00:57 11629364_1.mp3 W Brukseli rozpoczęła się narada ministrów obrony państw NATO dot. napaści Rosji na Ukrainę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
11:32

Lekarze wojskowi z kilku krajów zachodnich przyjechali do Mikołajowa, by pomagać w pracy i szkolić tamtejszych medyków – poinformował szef władz obwodowych Witalij Kim.

11:31

Do polskich szkół zapisano dotychczas 54 tysiące dzieci z Ukrainy - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jak szacuje resort, to około 10 procent wszystkich dzieci uchodźców, które przybyły do Polski od czasu wybuchu wojny.

Posłuchaj
00:24 11629284_1.mp3 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: organizujemy oświatę dla ukraińskich dzieci na jak najwyższym możliwym poziomie (IAR)
11:29

21 osób zginęło, a dziewięć zostało rannych na skutek poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz regionu Witalij Kowal w nagraniu zamieszczonym w serwisie YouTube.

11:11

Przed wyjazdem z Kijowa premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z polskim ambasadorem Bartoszem Cichockim i funkcjonariuszami naszej placówki dyplomatycznej. Szef rządu poinformował o tych w mediach społecznościowych, publikując też krótką dokumentację wideo spotkania.

"Gdy inni dyplomaci wyjechali - oni zostali i stanowią żywy symbol polskiej solidarności oraz wsparcia Europy i wiary, że Kijów i Ukraina przetrwają!" - napisał Mateusz Morawiecki.

11:03

Rosja łamie porozumienia o zawieszeniu broni na czas organizacji korytarzy humanitarnych - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w nagraniu, zamieszczonym na Telegramie biura ukraińskiego prezydenta.

11:01

Musimy za wszelką cenę powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina, bo jest on realnym zagrożeniem dla świata - powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Wyraziła obawę, że Rosja będzie stosować na Ukrainie coraz bardziej ekstremalne metody.

11:00

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. ustawy obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, która ma uprościć formalności przy przekazywaniu uzbrojenia innym państwom - poinformowała w środę KPRP.

10:56

Posłuchaj
00:55 11629224_1.mp3 Delegacja premierów Polski, Czech i Słowenii wróciła z Kijowa do naszego kraju. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 
10:55

Posłuchaj
00:21 Jens Stoltenberg - bowiązkiem NATO jest zapewnienie, że ten konflikt nie będzie eskalował poza granice Ukrainy, dlatego wzmacniamy wschodnią flankę So Jens Stoltenberg: obowiązkiem NATO jest zapewnienie, że ten konflikt nie będzie eskalował poza granice Ukrainy, dlatego wzmacniamy wschodnią flankę Sojuszu (IAR)

 

10:49

Posłuchaj
00:48 Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w Winnicy. Relacja Pawła Buszki (IAR).mp3 Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w Winnicy. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
10:49

Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w Winnicy. Ostrzały rakietowe trwały też w innych miastach. Rosjanie represjonują władze okupowanych przez siebie miast.

10:46

Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, przybył do Kijowa. Jego wizyta potrwa pięć dni. Będzie zabiegał o większą pomoc humanitarną i większą ochronę ludności cywilnej na Ukrainie.

10:43

Ameryka traktuje art. 5 Traktatu o NATO niezwykle poważnie, jeżeli Polska zostanie zaatakowana, potraktujemy to jak agresję na Stany Zjednoczone, to zapewnienie może być przez Polaków wzięte do serca - powiedział w wywiadzie dla Interii ambasador USA Mark Brzezinski.

10:34

Pułkownik rezerwy, były dowódca wojsk specjalnych w Siłach Zbrojnych RP, dr Dariusz Dachowicz ocenił, że Rosja nie przerwie działań, aż nie rzuci Ukrainy na kolana. W 21. dniu rosyjskiej agresji ukraińskie wojsko nadal utrzymuje pozycje, a w niektórych miejscach przechodzi do kontrataków. Nie ustają też rosyjskie ataki rakietowe i bombowe na cele cywilne.

Rosjanie będą się teraz koncentrować na uzyskaniu powodzenia przede wszystkim w Doniecku i Ługańsku - mówił na antenie Polskiego Radia Lublin płk dr Dariusz Dachowicz.

10:25
10:21

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych: zestrzelono dwa rosyjskie samoloty Su-30

10:17

Poczta Polska wysyła drugi transport z pomocą na Ukrainę. Pięć tirów z produktami przekazanymi jej korporacyjnej fundacji ?Pocztowy Dar" trafi najpierw do magazynu Caritas Archidiecezji Przemyskiej, a następnie - do odbiorców na Ukrainie. Tym razem pojadą tam najpotrzebniejsze produkty, takie jak koce termiczne, płaszcze przeciwdeszczowe, buty ochronne, śpiwory dla dzieci, rękawice ochronne, pieluchy jednorazowe dla dzieci, płyny dezynfekujące, woda mineralna czy apteczki pierwszej pomocy.

10:17

Rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander-M, którymi Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę, są wyposażone w wabiki, mające utrudniać ich zestrzelenie i zakłócać działanie obrony przeciwrakietowej - informuje dziennik "New York Times", powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie.

10:16

Rzecznik rządu Piotr Müller: delegacje Polski, Słowenii i Czech po wizycie w Kijowie wróciły bezpiecznie na teren naszego kraju

10:11
10:10
10:09
10:09
10:08
10:07

Kanał Biełaruskij Hajun w Telegramie, który zbiera i publikuje informacje na temat ruchów i działań wojsk, w tym rosyjskich, na terytorium Białorusi, został uznany za "formację ekstremistyczną" – podały media niezależne, powołując się na prorządowe sieci społecznościowe.

10:07

To jasny sygnał dla świata, że jesteśmy zjednoczeni i wspieramy Ukrainę - tak mówił amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin przed naradą ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Podkreślił, że artykuł 5. mówiący o kolektywnej obronie i zobowiązania USA są niepodważalne.

10:06

W Buczy pod Kijowem w budynku rady miejskiej we wtorek wieczorem rosyjscy wojskowi urządzili "pogrom", uprowadzili sześciu pracowników i wolontariuszy – poinformowała służba prasowa rady, na którą powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

10:04

Ukraińska policja: rosyjscy okupanci celowo niszczą Charków

10:00

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że zadaniem NATO jest zapobieżenie eskalacji wojny poza granice Ukrainy. Między innymi w tym celu kraje NATO w ostatnim czasie znacząco wzmocniły swoje możliwości obronne, między innymi poprzez przerzut dużej liczby wojsk amerykańskich do Europy.

10:00

Ponad 29,6 tys. osób dostało się we wtorek z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Odprawy na wszystkich przejściach odbywają się na bieżąco - przekazał PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

09:44

mid-22316032.png
Dostęp do e-państwa i usług publicznych. Ruszył proces nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy
09:36

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że polski rząd będzie przekonywał sojuszników z Zachodu do bardziej aktywnej postawy w sprawie wojny na Ukrainie.

09:36

Rosja będzie traktować różne działania jako wrogie; jak tylko będzie mieć możliwość, będzie atakować kolejne państwa jeżeli nie zatrzymamy jej dzisiaj - nie potrzebuje do tego jakiegokolwiek pretekstu - powiedział w RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński ws. propozycji organizacji misji pokojowej na Ukrainie.

09:26

O pierwszych od początku wojny atakach bombowych na cele cywilne w Zaporożu na Ukrainie poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. Rakiety spadły w okolicach dworca Zaporoże-2 i ogrodu botanicznego.

"Według wstępnych ustaleń nie ma ofiar śmiertelnych" – poinformował Staruch.

09:23

Reuters: szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił, że rozmowy z Ukrainą nie są łatwe, ale pojawiła się pewna nadzieja na kompromis

09:22

Jak przekazał rzecznik prasowy rządu w Pradze, Václav Smolka, delegacja z Czech, która wzięła udział w spotkaniu w Kijowie, "zbliża się do domu". Opublikował na Twitterze zdjęcie premiera Petra Fiali.

09:12

Sytuacja na Ukrainie oraz to, jak międzynarodowa społeczność może pomóc w zakończeniu wojny w tym kraju, będą głównymi tematami rozmów w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy. W stolicy kraju Ankarze spotka się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

- Turcja to jeden z kluczowych sojuszników w regionie - mówił przed wylotem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch.

09:10

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa: od początku rosyjskiej inwazji zginęło 103 ukraińskich dzieci. Rosjanie uderzyli w ponad 400 placówek oświatowych, zniszczyli 59 z nich

09:09

Doradca prezydenta Ukrainy: nasze siły rozpoczęły kontrofensywę na kilku obszarach operacyjnych, radykalnie zmieniając tam sytuację 

09:07

Rosjanie stracili w walkach na Ukrainie ok. 13,8 tys. osób - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród utraconego przez wojska rosyjskie sprzętu wyszczególniono m.in. 430 czołgów i 84 samoloty.

Siły rosyjskie straciły także 1375 transporterów opancerzonych, 190 systemów artyleryjskich, 70 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 43 zestawy przeciwlotnicze, 108 śmigłowców, 819 pojazdów kołowych, 60 cystern, 11 dronów i trzy jednostki pływające - wyliczono w komunikacie.

09:06

Posłuchaj
00:52 Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie miasta. Relacja Pawła Buszki (IAR).mp3 Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie miasta. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
08:43

Ratownicy ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych wciąż pracują przy częściowo zawalonym wieżowcu w Kijowie.

08:25

Zawaliły się dwie najwyższe kondygnacje trafionego odłamkiem rosyjskiej rakiety 12-piętrowego budynku mieszkalnego w Kijowie, wybuchło kilka pożarów – poinformowały służby ratownicze. Jak dotąd wiadomo, że dwie osoby są ranne, a 37 ewakuowano.

08:24

Po zakończeniu tej strasznej wojny Ukrainę czeka kilka lat rozminowywania – powiedział szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform.

08:22

Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłano Alert RCB w związku możliwością otrzymania numeru PESEL. SMS został wysłany w języku ukraińskim - poinformowało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

08:15
08:15

Ciała dwóch osób wydostały ukraińskie służby ratunkowe w ciągu ostatniej doby spod gruzów ostrzelanych budynków w Charkowie na wschodzie Ukrainy – poinformowało biuro prasowe Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim.

08:14

Siły rosyjskie mają problem z przezwyciężeniem wyzwań, jakie stwarza teren Ukrainy, trzymają się głównie sieci dróg i niechętnie prowadzą operacje w terenie - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Niezdolność Rosji do przejęcia kontroli w powietrzu drastycznie ograniczyła jej możliwości skutecznego wykorzystania manewrów powietrznych, co jeszcze bardziej ograniczyło jej opcje. Taktyka ukraińskich sił powietrznych umiejętnie wykorzystała brak możliwości manewru Rosji, krzyżując plany rosyjskiego natarcia i zadając ciężkie straty siłom inwazyjnym" - zaznaczono.

08:06

Nikt nie mówi o zbrojnej interwencji, mówimy o misji pokojowej. Ani Polska, ani NATO nie brały udziału w działaniach wojennych, nie biorą i nie będą brały - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Chodzi o wypracowanie rozwiązania, które pozwoli zatrzymać działania zbrojne na Ukrainie - zaznaczył.

08:05

sieć energetyczna linie prąd wysokie napięcie free shutter 1200.jpg
Trwa wyścig o uratowanie ukraińskiej sieci energetycznej. PSE mogą podłączyć linię o napięciu 750 kV
08:04

Jak dotąd ok. 20 tysięcy cywilów opuściło oblężony Mariupol - przekazał Wadym Denysenko, doradca ukraińskiego MSW. 

08:03

Jak podają ukraińskie służby, co najmniej 500 mieszkańców Charkowa zostało zabitych od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę (24 lutego).

08:02

Od 24.02, czyli od inwazji rosyjskiej na Ukrainę, do Polski z tego kraju przybyło 1 milion 893 tysiące osób - informuje Straż Graniczna.

08:01

Polska apeluje o pokojową misję NATO na Ukrainie - poinformowały włoskie agencje prasowe po wizycie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i szefów rządów: Czech Petra Fiali i Słowenii Janeza Janszy. W relacjach podkreśla się, że proponowana misja powinna mieć "zbrojną osłonę".

08:00

Brytyjskie media, informując o wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie oraz o ich spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podkreślają, że to pierwsza taka podróż od początku wojny oraz że odbyła się mimo rosyjskiego ostrzału ukraińskiej stolicy.

07:36

Wybrzeże w obwodzie odeskim zostało ostrzelane ogniem artyleryjskim z rosyjskich okrętów – poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

07:29
07:22

07:21

W 21. dniu rosyjskiej agresji ukraiński sztab generalny informuje o dalszych atakach rakietowych i bombowych wroga na cele cywilne. Zapewnia, że strona ukraińska utrzymuje pozycje, a w niektórych regionach zdołała przejść do kontrataku.

"Wojska okupanta kontynuują ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę i gęsto zaludnione dzielnice ukraińskich miast" – podano.

07:19

Komunikator biznesowy Slack nie będzie już dostępny w Rosji

07:17

07:16
07:14

Ostrzały w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nasilają się i miasto zaczęto atakować także z morza – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wpis doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki na Telegramie.

"Brutalność zachowania i ostrzałów wzrasta. Agresorzy zastrzelili z czołgu nieuzbrojonego cywila. Do nalotów dochodzą ostrzały z wojskowych okrętów" – oznajmił Andriuszczenko.

07:09

W środę wczesnym rankiem Rosjanie po raz kolejny ostrzeliwali ukraińską stolicę, Kijów. Odłamki rakiety trafiły w 12-piętrowy budynek mieszkalny, powodując poważne zniszczenia – poinformowała agencja UNIAN.

Uszkodzony został także jeden dziewięciopiętrowy budynek – podano.

06:51

Hiszpański dziennik "El Pais" ocenia wtorkową wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie jako polityczny gest wsparcia dla władz zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Odnotowuje sceptycyzm ze strony władz UE dla “polskiej inicjatywy” wyjazdu do oblężonego miasta.

06:51

Podsumowując wtorkową wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie, portugalski dziennik online "Observador" pisze o "symbolicznej obecności" w Kijowie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w związku z podobnym gestem jego brata Lecha w 2008 r.

Odnotowuje, że w 2008 r. Lech Kaczyński odwiedził Tbilisi, mobilizując w obliczu ówczesnego rosyjskiego ataku na Gruzję pięciu szefów państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz przekonując ich do udania się do gruzińskiej stolicy.

06:40

Anatolij Kurtew, sekretarz rady miasta w Zaporożu, potwierdził doniesienia o wybuchu na miejskim dworcu kolejowym.

06:37

Posłuchaj
00:47 11628633_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda leci do Turcji. W Ankarze spotka się z przywódcą tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem. Główny temat rozmów to wojna na Ukrainie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 
06:33

czołg 1200 forum.jpg
"Rosjanie stracili nawet 40 proc. swoich jednostek". Sztab generalny Ukrainy opublikował nowy raport
06:31

Senat USA jednogłośnie uchwalił rezolucję potępiającą Władymira Putina za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. W dokumencie znalazło się również wezwanie do postawienia rosyjskiego przywódcy i rosyjskich generałów przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.

06:30

Ukraińska obrona powietrzna we wtorek zniszczyła trzy samoloty, trzy bezzałogowe statki powietrzne, jeden śmigłowiec i dwa pociski manewrujące sił rosyjskich - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. W komunikacie dodano, że wykonano 9 ukraińskich nalotów na kolumny wojsk rosyjskich.

06:28

Dziś urzędy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej, oraz z systemu edukacji.

06:28

Posłuchaj
00:53 Nadzwyczajne spotkanie ministrów obrony NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).mp3 Nadzwyczajne spotkanie ministrów obrony NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
05:54

Kolejne media zauważają wizytę polityków z Polski, Czech i Słowenii w Kijowie. Według portugalskiej telewizji SIC, była ona podobna do nieoczekiwanego pojawienia się byłego prezydenta Francji Francoisa Mitterranda na ulicach oblężonego Sarajewa podczas wojny w byłej Jugosławii.

»Czytaj więcej: "To znak serca i siły!". Światowe media doceniają wizytę premierów w Kijowie«

1200_Morawiecki_Kaczyński_PAP.jpg
"To znak serca i siły!". Światowe media doceniają wizytę premierów w Kijowie
05:51

Armia rosyjska straciła nawet 40 proc. swoich jednostek od początku inwazji na Ukrainę - oświadczył we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform. Rosjanie ponoszą straty i zatrzymali się na wszystkich kierunkach - podkreślono w raporcie.

05:51

Liczba rakiet użytych przez Rosję przeciwko Ukrainie przekroczyła 900 - powiedział w nocy z wtorku na środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo

05:49

W nocy z wtorku na środę, w Charkowie na wschodzie Ukrainy słychać było potężną eksplozję - relacjonują korespondenci nadawcy Suspilne. Do wybuchu doszło, kiedy w mieście wyły syreny przeciwlotnicze. Suspilne pisze, że echo eksplozji było słychać we wszystkich dzielnicach miasta.

Zobacz także

Zobacz także