Trwa gehenna Mariupola. Z miasta udało się wyjechać kilku tysiącom osób
Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że we wtorek z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy wyjechało ponad 7 tys. mieszkańców.
2022-03-22, 23:33
"Faktycznie w ciągu dnia wywieziono ponad 7 tys. osób przez korytarze humanitarne z Mariupola. To 1,1 tys. mieszkańców Mariupola, którzy już byli w Berdiańsku, i prawie 6 tys. ludzi, którzy samodzielnie swoimi samochodami wyjeżdżali z Mariupola do Zaporoża" - przekazał Tymoszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Według stanu z 22 marca z atakowanego przez Rosjan Mariupola udało się wyjechać 32 tys. Ukraińców. Łącznie z korytarzy humanitarnych w kraju skorzystało 211 tys. ludzi.
We wtorek koło miasta Manhusz pod Mariupolem separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) porwali autobusy ewakuacyjne z pracownikami służb ds. sytuacji nadzwyczajnych - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
Tymoszenko przekazał, że przetrzymywanych jest 11 kierowców autobusów i czterech pracowników służb.
Apel o możliwość dostarczenia pomocy
Ukraińskie władze ponownie zaapelowały o możliwość dostarczenia pomocy humanitarnej do Mariupola. To właśnie tam panuje w tej chwili najgorsza sytuacja w całym kraju. Od niemal miesiąca miasto jest ostrzeliwane przez Rosjan, a mieszkańcy są w pułapce.
Oblężenie Mariupola staje się w światowych mediach symbolem okrucieństwa rosyjskiej napaści na Ukrainę. Systematyczne ostrzały miasta zarówno z powietrza jak i z morza sprawiły, że kilkaset tysięcy mieszkańców znalazło się w potrzasku. Do tej pory udało się ewakuować około 100 tysięcy osób, ale prawdopodobnie drugie tyle nie jest w stanie wyjechać z miasta. W Mariupolu nie ma prądu, wody ani ogrzewania.
Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk ponownie zaapelowała, aby umożliwić wjazd do miasta konwojom z pomocą humanitarną oraz pozwolić pozostałym cywilom na bezpieczną ewakuację.
REKLAMA
Władze miasta twierdzą, że co najmniej 80 proces budynków w Mariupolu zostało zniszczonych. Ich zdaniem, najdalej za kilka tygodni miasto może upaść.
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński oświadczył, że oblężenie miasta zostanie zapamiętane przez historię. Strona ukraińska już teraz porównuje obecne wydarzenia do szturmu na Grozny czy do walk o syryjskie Aleppo. Oba te miasta były całkowicie zrujnowane.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
W niedzielę wieczorem w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dz
REKLAMA
REKLAMA